REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Na nic super procedury. Pierwsi sportowcy w wiosce olimpijskiej zakażeni koronawirusem

Rozpoczynające się już za kilka dni Igrzyska Olimpijskie w Tokio to potężne wyzwanie dla służb sanitarnych. Jak podają organizatorzy, zidentyfikowano właśnie dwóch pierwszych sportowców, którzy zakażeni są koronawirusem SARS-CoV-2.

igrzyska olimpijskie
REKLAMA
558 interakcji
dołącz do dyskusji

Organizatorzy imprezy od wielu tygodni mierzą się z krytyką Japończyków, z których większość nie chce przeprowadzania Igrzysk Olimpijskich w obecnej sytuacji pandemicznej. Służby sanitarne także wskazują, że muszą zająć się zapewnieniem obsługi medycznej mieszkańcom Japonii i nie mają wystarczająco dużego personelu, aby wydzielić jego część na obsługę ponad 18 000 sportowców, trenerów i przedstawicieli, którzy zjechali do Japonii na Igrzyska.

REKLAMA

Jak za organizatorami informuje Wall Street Journal, tylko od 1 lipca wśród osób związanych z Igrzyskami Olimpijskimi wykryto 55 osób zakażonych koronawirusem. Teraz do tej grupy dołączyło dwóch sportowców, którzy mieli wziąć udział w olimpiadzie. Obu sportowców pochodzi z tego samego kraju i rywalizuje w tym samym sporcie - szczegółów jednak nie podano. Aktualnie zawodnicy zostali usunięci z wioski olimpijskiej i umieszczeni na kwarantannie w przeznaczonym do tego hotelu.

REKLAMA

Do zakażenia doszło mimo niezwykle ścisłych procedur sanitarnych. Zawodnicy są testowani na obecność koronawirusa już przed wylotem do Japonii, następnie po dotarciu do niej i każdego kolejnego dnia, aż do wylotu. W wiosce olimpijskiej obowiązują także zasady dystansu społecznego. Wszystkie te środki mają zapobiec powstaniu ognisk zakażeń, aczkolwiek jak podkreślają organizatorzy, ponad 80 proc. zawodników jest już w pełni zaszczepionych.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA