Tech  /  News

Google uruchamia w Polsce ciemny motyw w Wyszukiwarce. Tak to wygląda

google ciemny motyw

Z dość niezrozumiałych względów nadal nie wszyscy użytkownicy Wyszukiwarki Google mogą korzystać z ciemnego motywu interfejsu. Na szczęście Google znów powiększył pulę testerów - także w Polsce.

Moda na Dark Mode to całkiem sympatyczny trend projektantów interfejsów, którzy dziś czują się wręcz zobowiązani do przygotowania ciemnych wersji swoich aplikacji. Ciemny motyw bywa użyteczny szczególnie gdy korzysta się z niego po zmroku – rozświetlony ekran szybciej męczy wzrok. Dziś już niemal wszyscy oferują ciemny motyw, znajdziemy go w Windowsie, na Instagramie, iPhonie… ale nie w prawdopodobnie najczęściej wykorzystywanej aplikacji na świecie. A więc w Wyszukiwarce Google.

Co frustrujące, wielu użytkowników nie wie, o czym piszę. Oni mają już ciemny motyw od kilku miesięcy. Sami informowaliśmy o jego dostępności na desktopach już w maju. Tyle że od tego czasu nic nowego w temacie się nie wydarzyło. Aż do dziś.

Ciemny motyw Google. Dla kogo? Jak włączyć?

Ciemny motyw Wyszukiwarki Google póki co jest testowany metodą A/B. Ta polega na włączeniu jego dostępności tylko pewnej grupie użytkowników, a następnie sprawdzeniu jej reakcji i analizie ewentualnych głosów krytyki lub zgłoszeń usterek.

Ciemny motyw Wyszukiwarki Google. Aplikacja webowa w mobilnym Safari

Dziś aż dwie osoby z zespołu Spider’s Web w przeciągu raptem kilku godzin otrzymały propozycję przetestowania trybu ciemnego w Wyszukiwarce Google. Nie wykorzystaliśmy przy tym żadnych specjalnych kontaktów. Wygląda na to, że nasze Konta Google zostały wylosowane do dołączenia do testów. A to z kolei implikuje, że prawdopodobnie konta wielu z naszych czytelników również zostały dodane do puli.

Wyszukiwarka Google - ciemny motyw interfejsu. Zaczyna się od propozycji

Dostępność ciemnego motywu zostanie zasygnalizowana użytkownikowi komunikatem w wynikach wyszukiwania.

Ciemny motyw Wyszukiwarki Google będzie można włączyć w ustawieniach

Jeżeli użytkownik go przegapi, dostępność ciemnego motywu można sprawdzić w ustawieniach aplikacji, dostępnych pod tym adresem. Jeżeli ciemny motyw Wyszukiwarki Google został odblokowany dla używanego Konta Google, jego włącznik powinien znaleźć się na samej górze ustawień.

Ciemny motyw Wyszukiwarki Google z błędami

Nic dziwnego, że tryb ciemny nadal nie jest dostępny u wszystkich. Powyższy zrzut ekranowy pochodzi z przeglądarki Safari na zaktualizowanym do najnowszej wersji iOS-a telefonie iPhone. Widać, że niektóre elementy interfejsu nadal są do poprawy.

A tak wygląda motyw ciemny w wyszukiwarce Google na komputerze:

Tak wygląda tryb ciemny w wyszukiwarce Google
Tryb ciemny w wyszukiwarce Google