REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. porady

Czytniki ebook - poradnik i ranking. Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Czytnik ebook to nie to samo, co książka - tak twierdzi wiele osób. Jednak czytniki sprawiły, że czytanie stało się wygodniejsze i bardziej dostępne niż wcześniej. Warto jednak pamiętać, że nie każdy czytnik jest odpowiedni dla każdego. Podpowiadamy, jaki czytnik ebook wybrać.

pocketbook color recenzja czytnik e-bookow kolorowy ekran e-papier
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się na temat:

REKLAMA

Rozmiar ekranu i rozdzielczość czytników ebook

Ekran to pierwsza i najważniejsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając czytnik ebook. Modele dostępne na rynku zazwyczaj mają od 5 do 10 cali, jednak najpopularniejsze są te 6-calowe. Ten rozmiar jest polecany głównie ze względu na kompromis pomiędzy wielkością urządzenia a czytelnością treści na ekranie. Ekran nie jest zbyt mały, a jednocześnie sam czytnik ebook można bez problemu wszędzie ze sobą zabrać.

Rozdzielczość ekranu w najtańszych czytnikach ebook zaczyna się od 800x600. Wyższe rozdzielczości (1024x758 oraz 1072x1448) w nieco droższych czytnikach sprawiają, że widocznych jest więcej szczegółów, a litery są wyraźniejsze i ostrzejsze. Wysoka rozdzielczość znacząco zwiększa komfort czytania.

Czytnik ebook - podświetlenie ekranu

Większość czytników ebook korzysta z technologii e-papieru (e-ink), która zapewnia bardzo podobne doświadczenie jak przy czytaniu prawdziwej książki. Dodatkowo ten sposób podświetlenia nie męczy oczu. Są oczywiście na rynku także modele z ekranem LCD, jednak korzystanie z takiego urządzenia na dłuższą metę nie zdaje egzaminu, jest w zasadzie tym samym, co czytanie na ekranie komputera lub smartfona. Oczy szybko się męczą, a przecież nie o to chodzi w czytnikach.

Jak działa e-ink? Diody w czytniku podświetlają go od góry, przez co wzrok się nie męczy, a my mamy możliwość czytania nawet w ciemności. Do tego takie światło jest bardzo delikatne i z pewnością nie będzie przeszkadzać osobom wokół.

Waga czytnika ebook

Czytnik ebook z założenia ma być urządzeniem podręcznym, pozwalającym uniknąć nam noszenia ze sobą ciężkich i nieporęcznych książek. Warto więc zwrócić uwagę na wagę i wygodę związaną z noszeniem urządzenia przy sobie. Wiadomo, im mniejsze i lżejsze, tym bardziej kompaktowe. Trzeba jednak pamiętać, że wielkość wiąże się także z wygodą czytania i zależy przede wszystkim od osobistych upodobań. Tu najlepiej zastanowić się, co jest dla mnie lepsze - małe i poręczne urządzenie, które w każdej chwili mogę wsunąć do torby, czy jednak nieco większy ekran, który sprawia, że czytanie jest bardziej komfortowe?

Ile pamięci powinien mieć Twój czytnik ebook?

W większości modeli pamięć wewnętrzna to od 4 do 8 GB. Jest ona w stanie pomieścić tysiące książek, a więc pozwala zgromadzić naprawdę pokaźną bibliotekę bez konieczności martwienia się o wolne miejsce na dysku. Droższe modele posiadają na pokładzie nawet do 32 GB miejsca. Niektóre czytniki są też wyposażone w port microSD, jednak nie jest on potrzebny, dopóki nie czytamy komiksów, które zajmują zdecydowanie więcej miejsca lub nie przeglądamy bardzo dużych plików PDF.

Czytnik ebooków: jakie formaty?

Tutaj po raz kolejny warto zwrócić uwagę na własne preferencje i zastanowić się, co najczęściej będziemy czytać na urządzeniu? Najbardziej podstawowymi formatami są EPUB i MOBI, w których znajdziemy znakomitą większość książek. Jeśli jednak nasz czytnik ma posłużyć na przykład także do przeglądania dokumentów, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które otworzy także PBF, DOC, RTF, TXT czy HTML. Im więcej dostępnych formatów, tym większą mamy pewność, że nasz czytnik ebook będzie uniwersalny.

Pobieranie ebooków na Twój czytnik

Aby zaopatrzyć się w książki na nasz czytnik ebook wygodnie i szybko, potrzebna jest łączność bezprzewodowa. Warto zdecydować się na czytnik z modułem Wi-Fi, co pozwala błyskawicznie pobrać nowe tytuły. Innym wygodnym rozwiązaniem jest łączność bluetooth, dzięki której z łatwością prześlemy pliki między czytnikiem a smartfonem lub tabletem. Niektóre modele zostały wyposażone w łączność komórkową 3G, co pozwala korzystać z Internetu i swobodnie pobierać pliki, nawet gdy nie mamy dostępu do Wi-Fi.

Dodatkowe funkcje, których potrzebujesz

Kupując czytnik ebook, warto się zastanowić, jakich jeszcze dodatkowych funkcji będziesz potrzebować w swoim nowym urządzeniu? Różne czytniki są wyposażone w dodatki, które mogą okazać się przydatne lub po prostu poprawią komfort czytania.

Kolorowy ekran w czytniku ebook
Warto rozważyć czytnik ebook z kolorowym ekranem, jeśli nie posłuży wyłącznie do czytania książek. Wiele osób decyduje się na tą opcję, gdy nastawiają się na czytanie także komiksów czy przeglądanie dokumentów, które wymagają odczytu w kolorze.

Słuchanie audiobooków
Jeżeli nie tylko lubisz czytać e-booki, ale także słuchać nagrań audio, posiadanie w jednym miejscu wszystkich swoich cyfrowych książek to bardzo wygodna opcja.

Ekran dotykowy czy przyciski?
W dzisiejszych czasach ekran dotykowy to już standard. Wiele czytników także zostało w niego wyposażonych. Jeśli jednak wolisz wersję tradycyjną - z przyciskami, nic nie stoi na przeszkodzie. Mnóstwo nowych modeli czytników wciąż zamiast dotyku ma guziki.

REKLAMA

Czytniki ebook, na które warto zwrócić uwagę - ranking czytników ebook

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA