Koronawirus  /  News

Zaszczepieni zyskują przywileje, a niezaszczepieni mają pod górkę. Nowe zasady w Polsce

Picture of the author
445 interakcji
dołącz do dyskusji

Stopniowy, ale stały spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 pozwala rządowi znosić kolejne ograniczenia i obostrzenia. Jednocześnie rosnąca liczba osób zaszczepionych pozwala mieć nadzieję, że jeżeli pojawi się nowa fala zakażeń koronawirusem, to będzie ona znacznie mniejsza i łagodniejsza niż poprzednie.

Każda osoba zaszczepiona, po upływie 14 dni od zaszczepienia może pobrać indywidualny kod QR, który stanowi unijny certyfikat COVID-19 (UCC), który na terenie całej Unii Europejskiej będzie stanowił potwierdzenie zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Jest to szczególnie istotne z uwagi na rozpoczynający się powoli sezon urlopowy.

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w czwartek, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o ważnym aspekcie nowych regulacji.

Osoby zaszczepione nie będą wliczane do obowiązujących obecnie ograniczeń i limitów

Warto jednak zauważyć, że aktualnie można ze strony rządowej pobrać unijny certyfikat w trzech wersjach: certyfikat potwierdzający zaszczepienie pełną dawką szczepionki, certyfikat potwierdzający status ozdrowieńca oraz certyfikat potwierdzający ujemny wynik testu na koronawirusa. Są one odpowiednio ważne 365 dni, 180 dni i 48 godzin.

Odpowiadając na jedno z pytań dziennikarzy Adam Niedzielski uściślił, że do limitów i ograniczeń nie będą się wliczały tylko osoby w pełni zaszczepione. Taki przywilej nie dotyczy osób posiadających status ozdrowieńca. Obecnie dotyczy to tylko osób zaszczepionych, taki będzie zapis w rozporządzeniu - tłumaczył minister zdrowia.

Jednocześnie minister przyznał, że osoby zaszczepione także nie muszą obawiać się kwarantanny przy przekraczaniu granic, i to - wraz z niewliczaniem do limitów - stanowi największą pozazdrowotną korzyść ze szczepienia w obecnej sytuacji.

A kto to będzie sprawdzał?

Wszyscy organizatorzy wydarzeń masowych oraz kulturalnych będą musieli sami kontrolować stan zaszczepienia uczestników wydarzenia, aby kontrolować limity. W tym celu w czwartek pojawiła się w sklepie Google oraz w sklepie App Store aplikacja umożliwiająca odczytywanie kodów QR potwierdzających fakt zaszczepienia.

W przypadku jakiejkolwiek kontroli to organizator wydarzenia będzie rozliczany z przestrzegania limitów osób. Natomiast osoby posiadające status osoby zaszczepionej, aby skorzystać ze swojego przywileju, będą musiały mieć przy sobie albo papierowy wydruk kodu QR, albo aplikację z kodem na telefonie.

Uwaga! Unijny certyfikat COVID-19 można pobrać najwcześniej dopiero 14 dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki.

Udostępnij teraz ten tekst na Facebooku.