No to hop i na wakacje. Możesz już pobrać Unijny Certyfikat COVID

paszport covidowy

Miało być później, a jest wcześniej niż zakładano. Państwowe służby sprężyły się i już teraz udostępniły Unijny Certyfikat Covid. To doskonały moment - dokument ten znacząco ułatwi przemieszczanie się między krajami Unii Europejskiej.

W najnowszej aktualizacji aplikacji mobilnych mObywatel i mojeIKP, która pojawiła się dzisiaj w sklepach z aplikacjami Google Play oraz App Store dodano możliwość wyświetlenia unijnego paszportu covidowego.

Do wczoraj w aplikacji mObywatel można było pobrać kod QR, który był swoistym krajowym potwierdzeniem szczepienia COVID-19. Korzystanie z niego za granicą mogło jednak być ryzykowne. Aby znacząco ułatwić sobie wyjazd wakacyjny, wystarczy zaktualizować dzisiaj aplikację mObywatel lub mojeIKP i w nowej wersji pobrać nowy certyfikat, który będzie honorowany przez wszystkie służby na terenie Unii Europejskiej.

Należy jednak tutaj pamiętać, że samo posiadanie certyfikatu nie gwarantuje wjazdu do jakiegokolwiek kraju. Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy kraj docelowy nie wprowadził dodatkowych obostrzeń dla osób przekraczających granicę. Różnice mogą być związane z aktualną sytuacją pandemiczną na terytorium danego kraju. Wystarczy wszak, aby pojawił się jakiś bardziej zaraźliwy wariant, aby władze zdecydowały się na ograniczenie wjazdu do danego kraju. W ostatnich miesiącach restrykcje obowiązujące w większości krajów zostały poluzowane, jednak nie wiadomo jak ruch wakacyjny wpłynie na rejestrowaną liczbę zakażeń. W każdej chwili może ona wzrosnąć i spowodować ponowne zamknięcie granic czy wprowadzenie obowiązku kwarantanny dla wjeżdżających.

W obu aplikacjach dokument można wyświetlić zarówno w języku polskim jak i angielskim. Potwierdza on przebycie zakażenia COVID-19, a tym samym status ozdrowieńca, wynik negatywny testu lub fakt pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19.

W przypadku osób, które przeszły COVID-19 certyfikat jest ważny od 11 do 180 dnia po pierwszym pozytywnym wyniku testu PCR, w przypadku osób, które otrzymały negatywny wynik testu - 48 godzin, a w przypadku osób zaszczepionych od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.

Warto pamiętać, że certyfikat raz pobrany na urządzenie mobilne będzie dostępny w aplikacji także w sytuacji braku połączenia internetowego, co może zaoszczędzić problemów dla osób niekorzystających z roamingu poza terenem kraju.