Koronawirus  /  News

Unia zdążyła przed wakacjami. Paszport Covidowy zatwierdzony w Europie

Picture of the author

Europejscy urzędnicy wyrobili się akurat na wakacje. Unijne cyfrowe zaświadczenia Covid-19, potocznie nazywane paszportem Covidowym, zaczną działać 1 lipca 2021 r.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, ruszyły już szczepienia na koronawirusa. Co prawda nim nabędziemy odporność stadną, minie jeszcze trochę czasu, a powrót do normalności wydłużają wszelkiej maści foliarze, ale już teraz kolejne rządy luzują obostrzenia, w tym te dotyczące przemieszczania się pomiędzy różnymi państwami.

Jednym z pomysłów, które mają zminimalizować ryzyko eksportu i importu osób zarażonych koronawirusem, są tzw. Paszporty Covidowe. Obywatele już w te wakacje będą mogli otrzymać zaświadczenie, iż mogą podróżować do innych krajów Europy wraz z indywidualnym kodem QR. Jego posiadacze nie będą traktowani w świetle prawa jak chodzące bomby biologiczne.

Paszporty Covidowe ruszą oficjalnie 1 lipca 2021 r.

Nad przepisami dotyczącymi unijnych cyfrowych zaświadczeń Covid-19 pracował Parlament Europejski, który właśnie ogłosił zakończenie prac. Na mocy tych zapisów, gdy tylko Rada Europejska je zaakceptuje i zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym, wszystkie państwa członkowskie wspólnoty będą mogły wystawiać poświadczenia swoim obywatelom oraz… będą musiały je honorować.

Paszport Covidowy ma być już w przyszłym miesiącu respektowany na terenie całej Unii Europejskiej. Unijne zaświadczenie Covid-19 będzie mieć formę cyfrową oraz papierową wraz ze wspomnianym kodem QR, a uzyskanie go będzie nieodpłatne. Dokument wystawiany jest w języku narodowym oraz po angielsku (pomimo faktu, iż Zjednoczone Królestwo w wyniku Brexitu opuściło Unię Europejską).

Kto może otrzymać Paszport Covidowy?

Co istotne, Paszport Covidowy nie będzie przyznawany wyłącznie tym osobom, które się zaszczepiły przeciwko koronawirusowi. Dostępny już teraz z poziomu Internetowego Konta Pacjenta dokument, który od 25 czerwca 2021 r. będzie dostępny w aplikacji mObywatel, będą mogli wygenerować również ozdrowieńcy oraz osoby, które wykonały test na koronawirusa z wynikiem negatywnym.

Większość państw Europy jest już gotowa na Paszport Covidowy

Oprócz informacji o tym, że dana osoba może się poruszać bez przeszkód po innym kraju wspólnoty, Paszport Covidowy będzie zawierał takie informacje jak imię i nazwisko, datę urodzenia, datę wydania, niepowtarzalny identyfikator oraz istotne informacje na temat szczepionki, testu lub przejścia choroby. Osoby skanujące Unijne Cyfrowe Zaświadczenie Covid-19 nie będą (przynajmniej w teorii) tych danych pobierać ani przechowywać, a jedynie weryfikować.

Co istotne, w przypadku osób zaszczepionych nie ma różnicy, którą szczepionkę przyjęli. Jest tutaj jednak jeden haczyk w przypadku osób, które zdecydowały się na preparaty dwudawkowe, takie jak Pfizer, AstraZeneca czy Moderna. Od konkretnego państwa zależy, czy rząd planuje przyjmować obywateli innych krajów po dwóch tygodniach od szczepienia pierwszą dawką, czy też konieczne będzie odczekanie dwóch tygodni po zaszczepieniu się drugą.