Koronawirus  /  Artykuł

Co daje paszport covidowy? Gdzie z nim wjedziesz? Już wszystko jasne

Picture of the author

W Polsce paszport covidowy funkcjonuje od 1 czerwca. Chociaż sama nazwa sugeruje, że dokument ma coś wspólnego z podróżowaniem, to tak naprawdę korzyści jest więcej. Tłumaczymy, kto ma do niego dostęp, co daje i jak długo będzie można z niego korzystać.

1 czerwca uruchomiono możliwość pobrania Unijnego Certyfikatu COVID. Polska się pospieszyła, bo kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym).

Paszport covidowy: kto może go dostać?

Certyfikat dostępny jest dla osób, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (choć to zależy od kraju: w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat jest ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki), mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godz.) lub wyzdrowiały po COVID-19 (UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Certyfikat to w gruncie rzeczy zwykły kod QR, który potwierdza wyżej wymienione wymagania. Obowiązuje we wszystkich krajach Unii, a pobrać można go nie tylko w wersji cyfrowej, ale też tradycyjnej, papierowej. Nie liczy się też rodzaj szczepionki, jaką przyjęliśmy. Unia Europejska akceptuje wszystkie preparaty wcześniej zatwierdzone przez wspólnotę.

Unijny Certyfikat COVID (UCC): gdzie go pobrać?

Dokument znajdziemy na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a w późniejszym terminie w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Póki co jedyna opcja to zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, przejść do sekcji Certyfikaty i kliknąć odpowiedni przycisk „Pobierz kod QR”.

Wydruk udostępniany będzie też w punkcie szczepień, po zabiegu. Ci, którzy przeszli szczepienie jakiś czas temu, ale nie chcą korzystać z cyfrowej wersji certyfikatu, muszą udać się do przychodni. Tam dokument wyda lekarz lub pielęgniarka – w każdym razie będzie to pracownik medyczny który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl lub innej aplikacji gabinetowej, która ma dostęp do systemu e-zdrowie P1.

Paszport covidowy: jak długo jest ważny?

To zależy. W przypadku osób zaszczepionych termin ważności minie po roku. Chyba że przez ten czas naukowcy stwierdzą, że preparat zapewnia odporność na dłużej. Okres dla ozdrowieńców wynosi od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, natomiast najkrócej, bo tylko 48 godzin, certyfikat jest ważny dla przechodzących sam test.

Jak sprawdzany będzie certyfikat?

Za pomocą specjalnej aplikacji, która pojawi się 10 czerwca. Jej skan da kontrolerowi dostęp również do takich danych jak imię, nazwisko oraz dzień narodzin, by można było zweryfikować, że to na pewno konkretna osoba legitymizuje się certyfikatem. Każdy, kto przedstawia kod QR do skanowania, wyraża jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie. 

Czy bez paszportu covidowego przekroczę granicę?

Tak, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami w postaci konieczności przebycia choćby kwarantanny. Dokładne decyzje mają jednak zależeć od samych państw unijnych. Na przykład niektóre będą wymagać zaledwie jednej dawki szczepionki, inne – już pełnego zaszczepienia. Wszelkie informacje trzeba będzie więc weryfikować przed podróżą.

Jeśli nie podróżuję, paszport covidowy jest mi niepotrzebny?

Teoretycznie nie, w praktyce – dobrze go mieć. Zaszczepieni nie są wliczani do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, weselach. Najłatwiej potwierdzić przebyte szczepienie właśnie kodem QR, więc odpowiedź brzmi: warto skorzystać z opcji, jaką jest paszport covidowy.

Tym bardziej że już pojawiają się głosy, jakoby paszport covidowy mógł zapewniać więcej korzyści niż teraz. Na razie żadnych oficjalnych informacji nie ma, za to są sugestie:

- Są różne możliwości, będziemy rozmawiać z branżami, minister rozwoju na pewno będzie słuchał przedsiębiorców– mówiła niedawno w programie "Money. To się liczy" Justyna Orłowska, pełnomocniczka premiera ds. GovTech