Koronawirus  /  News

Wkrótce pojawi się zupełnie nowa szczepionka przeciwko COVID-19. Działa inaczej niż obecne preparaty

Picture of the author

Od końca 2020 r. w dużej części świata trwa intensywny program szczepień przeciw COVID-19. W poszczególnych krajach tempo szczepienia jest różne, ale można powiedzieć, że zainteresowanie szczepieniami spada.

Ci, którzy chcieli się zaszczepić już to zrobili lub czekają na drugą dawkę. Pozostali nie zgłaszają swojego zainteresowania szczepieniem.

Nie zmienia się jednak fakt, że w wielu miejscach z powodów ograniczeń produkcyjnych i logistycznych, szczepionek po prostu brakuje.

Wkrótce na rynku może pojawi się zupełnie nowa szczepionka

Amerykański koncern Novavax prowadzi właśnie testy kliniczne szczepionki podjednostkowej. Jeżeli badania potwierdzą jej skuteczność w zwalczaniu pandemii, będzie to pierwszy preparat tego typu zatwierdzony do walki z COVID-19.

W szczepionkach znajduje się antygen, który jest rekombinowanym białkiem koronawirusa, bez samego wirusa. Dzięki niemu organizm otrzymuje wzór białka, przeciwko któremu zaczyna wytwarzać przeciwciała.

Produkcja nowej szczepionki (aczkolwiek tu trzeba zaznaczyć, że szczepionki podjednostkowe nie są niczym nowym) opiera się na infekowaniu komórek motyli nocnych rekombinowanym wirusem, który zawiera w swoim kodzie genetycznym fragmenty odpowiadające białku S koronawirusa SARS-CoV-2. Tak zainfekowane komórki owadzie zaczynają produkować białko koronawirusa. Po jego wyodrębnieniu umieszczane jest ono w szczepionce.

Badania prowadzone przez Novavax w Wielkiej Brytanii wskazują na prawie 90 proc. skuteczność nowego preparatu. Jeżeli badania kliniczne zakończą się pozytywnym wynikiem i Europejska Agencja Leków dopuści produkt do użytku, Novavax posiada już wstępne zamówienie na 100 mln dawek nowej szczepionki dla krajów europejskich.