Koronawirus  /  News

Polacy mogą już pobrać europejski certyfikat szczepienia. Ten papier otwiera drzwi i granice

Picture of the author

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 1 czerwca uruchomiono możliwość pobrania Unijnego Certyfikatu COVID. Każda osoba, która otrzymała wszystkie dawki szczepionki przeciw COVID-19 (co najmniej dwa tygodnie wcześniej) może pobrać swój własny certyfikat szczepienia z odpowiednim kodem QR.

Aby pobrać swój certyfikat szczepienia, negatywnego wyniku testu lub przechorowania COVID-19 (ozdrowienia) wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, przejść do sekcji Certyfikaty i kliknąć odpowiedni przycisk „Pobierz kod QR”.

Polacy mogą już pobierać europejski certyfikat szczepienia

W ten sposób wygenerowany zostanie dokument PDF z danymi pacjenta i kodem QR potwierdzającym fakt zaszczepienia, uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa lub uzyskania pozytywnego wyniku testu i przebycia choroby.

Polacy mogą już pobierać europejski certyfikat szczepienia

Uwaga!

Certyfikat szczepienia pojawi się na twoim koncie pacjenta dopiero 14 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki i będzie ważny przez kolejne 351 dni. Certyfikat negatywnego wyniku testu ważny jest 48 godzin od otrzymania wyniku, a certyfikat potwierdzający status ozdrowieńca ważny jest od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Łatwiejsze podróżowanie po Unii Europejskiej

Docelowo certyfikat ma stanowić uznawane w całej Unii Europejskiej zaświadczenie, które już od 1 lipca znacząco usprawni przekraczanie granic wewnątrz Unii Europejskiej. Osoby posiadające wydrukowany certyfikat nie będą podlegały kwarantannie po przekroczeniu granicy, ani nie będą musiały przechodzić dodatkowych testów.

Jak na razie certyfikat dostępny jest jedynie na Internetowym Koncie Pacjenta, a więc wyjeżdżając za granicę trzeba będzie go wydrukować i okazać urzędnikom podczas przekraczania granicy. W najbliższym czasie powinna pojawić się także możliwość okazania certyfikatu w aplikacji mObywatel oraz mojeIKP.

Pamiętajcie jednak, że sam certyfikat szczepienia zwany czasem paszportem covidowym, nie stanowi dokumentu podróży i nie zastępuje ani paszportu, ani dowodu osobistego.