Koronawirus  /  News

Rusza szczepienie dzieci przeciw COVID-19. FDA zatwierdza szczepionkę

Picture of the author
107 interakcji
dołącz do dyskusji

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat szczepionką Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19.

FDA twierdzi, że szczepienie tej grupy wiekowej będzie „znaczącym krokiem w walce z pandemią COVID-19”, który przybliży kraj „do powrotu do normalności i zakończenia pandemii”. Peter Marks, dyrektor Centrum Oceny i Badań Biologicznych FDA dodaje, że szczepienie młodszych roczników będzie „krytycznym krokiem” w walce z pandemią.

Szczepienie nastolatków przeciw COVID-19

FDA zaznacza, że przeprowadziła rygorystyczny przegląd danych z badań naukowych przed podjęciem tej decyzji.

— Z nauką kierującą naszą oceną i procesem decyzyjnym, FDA może zapewnić opinię publiczną i środowisko medyczne, że dostępne dane naukowe spełniają nasze rygorystyczne standardy w zakresie wsparcia użycia tej szczepionki w nagłych wypadkach u nastolatków w wieku 12 lat i starszych - powiedział Marks.

Decyzja FDA nie jest bynajmniej zaskoczeniem. Pfizer i BioNTech już jakiś czas temu deklarowały, że z przeprowadzonych przez te firmy badaniu wynika, że ich preparat zapewnia skuteczną ochronę przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

W ramach trzeciej fazy testów klinicznych szczepionka Pfizer-BioNTech została podana 1131 nastolatkom (do tego 1129 osób z tej samej grupy wiekowej otrzymało placebo). Nikt z grupy, która otrzymała prawdziwy preparat, nie zakaził się koronawirusem, co oznacza 100 proc. skuteczności szczepionki Pfizer/BioNTech dla grupy wiekowej 12-15.

Jeśli chodzi o skutki uboczne, niektórzy uczestnicy badania zgłaszali takie objawy jak ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, dreszcze, bóle mięśni, gorączkę i bóle stawów, które zwykle występowały w ciągu jednego do trzech dni po szczepieniu. Podobnie jak w starszych grupach wiekowych, FDA mówi, że osoby z historią ciężkich reakcji alergicznych, w tym anafilaksji, nie powinny otrzymywać szczepionki.

Kolejnym krokiem, po wydaniu zezwolenia przez FDA będzie podjęcie oficjalnej decyzji przez komitet niezależnych doradców z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w ramach Komitetu Doradczego ds. Szczepień. Posiedzenie komitetu odbędzie się w najbliższą środę. Jeśli CDC zaakceptuje zalecenia komitetu - a prawdopodobnie tak się stanie - amerykańskie nastolatki będą mogły zacząć się szczepić jeszcze w tym tygodniu.