Koronawirus  /  News

Szczepienia dla dzieci od 12 roku życia. Europejska Agencja Leków wydała zezwolenie

Picture of the author

Właśnie rozszerzyła się grupa potencjalnych beneficjentów szczepionek przeciwko COVID-19. Europejska Agencja Leków poinformowała dzisiaj o dopuszczeniu preparatu Pfizera do szczepienia dzieci w wieku od 12 roku życia.

Dopiero co, kilka tygodni temu uruchomiono w Polsce rejestrację szesnasto- i siedemnastolatków do szczepienia przeciw COVID-19. Wszystkie osoby w tym wieku szczepione są preparatem firmy Pfizer.

Podczas dzisiejszej konferencji Marco Cavaleriego, dyrektora ds. szczepionek w Europejskiej Agencji Leków poinformowano, że badania wskazują, że preparat można bezpiecznie stosować także u dzieci w wieku od 12 lat.

Samo zezwolenie EMA nie oznacza jednak, że preparat już jutro zostanie wprowadzony do użytku. Zanim do tego dojdzie, decyzję musi zatwierdzić Komisja Europejska. Dopiero wtedy poszczególne kraje wspólnoty będą samodzielnie decydowały o tym, czy wprowadzić preparat do nowej grupy wiekowej. W Polsce decyzję w tej kwestii podejmie Rada Medyczna przy Prezesie Rady Ministrów.

Stany Zjednoczone i Kanada też podjęły taką decyzję

Wcześniej taką samą decyzję 10 maja podjęła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Niemalże natychmiast prezydent Joe Biden poinformował, że w najbliższych dniach rozpoczną się szczepienia także w tej grupie wiekowej. Wcześniej w Stanach Zjednoczonych preparat firmy Pfizer dostępny był dla wszystkich obywateli w wieku 16 lat lub więcej.

Warto zauważyć, że jak na razie szczepionka Pfizera jest jedynym preparatem dostępnym dla tej grupy wiekowej.