Koronawirus  /  News

Paszport covidowy będzie dostępny w aplikacji mObywatel i pojawi się w czerwcu

Picture of the author
196 interakcji
dołącz do dyskusji

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 20 maja Polska rozpocznie swój udział w testach europejskiego systemu paszportów covidowych.

— Mieliśmy deklarację z Komisji Europejskiej, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Paszporty covidowe w Europie - system ma wystartować w czerwcu

Komisja Europejsa deklaruje, że tzw. Zielone Certyfikaty, czyli paszporty covidowe obowiązujące na terenie Unii Europejskiej zaczną działać w czerwcu, czyli tuż przed sezonem wakacyjnym. To co wiemy oficjalnie to to, że 17 marca Komisja Europejska zadeklarowała, że powstanie zielone zaświadczenie cyfrowe, honorowane przez wszystkie państwa członkowskie, które zwolni jego posiadaczy ze wszystkich ograniczeń dotyczących swobodnego poruszania się na terenie Unii Europejskiej.

Głównie chodzi tu o zwolnienia z obowiązku odbywania kwarantanny, samoizolacji, czy też wykonywania testów PCR przy wjeździe do danego kraju. Z ustaleń KE wiemy też, że taki zielony certyfikat będzie ważny nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Oznacza to prawdopodobnie, że do czasu oficjalnego zakończenia pandemii będziemy musieli odnawiać go co roku, przyjmując kolejną dawkę (lub dawki) szczepionki przeciw COVID-19.

— Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, osoby zaszczepione będą mogły już niebawem swobodnie przekraczać granice. Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja. - mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Paszport Covidowy będzie zintegrowany z systemem mObywatel

Jest to bardzo dobra wiadomość, którą udało nam się potwierdzić w Wydziale Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z oficjalnie uzyskanych informacji wiemy że:

Zielony Certyfikat będzie można uzyskać w ramach aplikacji mObywtel. Oznacza to prawdopodobnie nową zakładkę w aplikacji, którą okażemy podczas kontroli za granicą. Oznacza to oczywiście, że Zielony Certyfikat będzie pierwszym dokumentem w mObywatelu oficjalnie akceptowanym poza Polską. Sam Zielony Certyfikat docelowo będzie obejmował trzy warianty:

– będzie dostępny dla osób zaszczepionych i / lub osób z negatywnym testem i / lub osób, które przeszły COVID-19 (zakres dostępności oraz terminy ważność poszczególnych części certyfikatu są jeszcze ustalane).

Wygląda na to, że osoby zaszczepione mogą spokojnie planować sobie urlop za granicą

O ile planują wyjazd do innego kraju członkowskiego. Nie wiadomo na razie, czy i w ogóle jakiekolwiek kraje spoza Unii Europejskiej będą honorować unijny paszport covidowy. Biorąc jednak pod uwagę bardzo podobne zasady wprowadzone dla obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy zechcą w tym roku odwiedzić UE, obstawiam, że Amerykanie prawdopodobnie odwdzięczą nam się tym samym.

Osobiście liczę również na honorowanie Zielonego Certyfikatu przez kraje bałtyckie oraz byłe państwa Jugosławii. Na razie jednak nic nie zostało jeszcze potwierdzone, więc jeśli planujecie podróż w tamte rejony, pozostaje wam pieczołowite sprawdzanie informacji udostępnianych przez nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.