Koronawirus  /  News

Rząd udostępnił mapę wolnych terminów. Pokazuje, gdzie można się szybciej zaszczepić

Picture of the author

Na rządowej stronie z „Raportem szczepień przeciwko COVID-19” pojawiło się narzędzie pokazujące rozkład wolnych terminów na najbliższy tydzień i miesiąc.

Mapa Polski prezentowana na rządowej stronie podzielona została na powiaty. Po kliknięciu w konkretny powiat zobaczymy liczbę wolnych terminów na najbliższe 7 i 30 dni. Co ciekawe, mapa pokazuje, jak nierównomierny jest rozkład wolnych szczepionek.

Gdy spojrzymy na białe pola zobaczymy, że są powiaty, w których liczba wolnych terminów wynosi od kilku do kilkunastu. Np. w powiecie oleckim jest to tylko 9 wolnych szczepionek w najbliższych 7 dniach.

Gdy przeniesiemy się z kolei na południowy-wschód Polski, do Rzeszowa, zobaczymy aż 47653 wolnych dawek na 7 dni i 161557 na 30 dni.

Oczywiście nie należy porównywać bezpośrednio tych dwóch powiatów, bo Rzeszów jest jednocześnie stolicą Województwa Podkarpackiego i jednym z większych polskich miast. Odbędą się tam też niebawem wybory prezydenta miasta.

Bardzo duża liczba wolnych terminów dawek jest też nieodległym powiecie jarosławskim (17400/51014). Przykładowo w powiecie warszawskim jest za to 6830 dawek na 7 dni i 103861 na 30 dni.

Co pokazuje mapa wolnych terminów szczepień?

Mapa szczepień jest częścią szerszego zbioru danych. We wspomnianym rządowym „Raporcie szczepień przeciwko COVID-19” znajdziemy m.in. informacje o ogólnej liczbie osób zaszczepionych z podziałem na województwa. Statystyki pokazują dzienną liczbę, stany magazynowe, liczbę niepożądanych odczynów, a także zutylizowanych dawek. Dowiemy się z nich też, że liczba zaszczepionych kobiet to dziś 8,04 mln wobec 5,09 mln mężczyzn.

Czy zaprezentowaną mapę wolnych szczepień dla poszczególnych powiatów można wykorzystać praktycznie? W pewnym sensie tak. Od tygodni kwitnie turystyka szczepionkowa i pacjenci jeżdżą na szczepienia poza swoje powiaty. Mapa pokazuje, gdzie jest większe prawdopodobieństwo znalezienia bliższego terminu.