Koronawirus  /  News

Nawet milion złotych. Ruszają nagrody dla zaszczepionych w Polsce

Picture of the author

Rząd ma nowy pomysł na to, by zachęcić Polaków do udziału w szczepieniu. Ogłoszono właśnie start Loterii Narodowego Programu Szczepień. Sprawdzamy, kto może w niej wziąć udział i jakie przewidziano nagrody.

Polacy może i szczepią się na koronawirusa, ale chętnych na przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19 jest cały czas mniej, niż życzyliby sobie tego rządzący — i jak na razie daleko nam do osiągnięcia tzw. odporności stadnej. Politycy wpadli jednak na nowy pomysł, w jaki sposób przekonać do przyjęcia jednego z dostępnych preparatów osoby, które do tej pory nie zaklepały terminu.

Oczywiście cały czas trwają prace nad paszportem covidowym, który umożliwiałby podróże zagraniczne na terenie Unii Europejskiej. Do tego padają kolejne propozycje jak utrudnić życie osobom niezaszczepionym i ułatwić tym, którzy szczepionkę przyjmują. Rząd uznał jednak, że do tego dołoży teraz marchewkę w postaci Loterii Narodowego Programu Szczepień zamiast kolejnego kijka.

Nowy program przygotowany we współpracy z Totalizatorem Sportowym ruszy 1 lipca. Do pomocy w zorganizowaniu loterii zaprzęgnięte zostaną samorządy, a clou programu jest tutaj wygrana w wysokości 500 zł dla co 2000 osoby przystępującej do loterii. Każdy obywatel naszego kraju, który zaszczepi się przeciwko Covid-19, ma cztery szanse na wygraną.

Na tym „500+ dla zaszczepionych” nagrody w Loterii Narodowego Programu Szczepień się nie kończą. Oprócz tych natychmiastowych wypłat gotówki dla co 2000 uczestnika loterii przewidziano dwie nagrody w wysokości 50000 zł wraz z hulajnogami elektrycznymi i voucherami co tydzień. Raz w miesiącu dwie osoby mogą też wygrać 100000 zł i samochody hybrydowe.

W finale Loterii Narodowego Programu Szczepień do wygrania dwa samochody i milion złotych

Co istotne, w Loterii Narodowego Programu Szczepień mogą wziąć zarówno te osoby, które zaszczepią się po 1 lipca 2020 r., jak i ci obywatele, którzy przyjęli lub przyjmą preparat w postaci Pfizera, Moderny, AstraZeneki lub Johnson&Johnson przed startem akcji. Oznacza to, że nie trzeba specjalnie opóźniać terminu szczepienia, aby mieć szansę na wygraną.

Jak na razie więcej konkretów na temat dokładnego przebiegu Loterii Narodowego Programu Szczepień nie mamy, ale organizatorzy tej akcji promującej szczepienia na koronawirusa w Polsce zapewniają, że szczegóły poznamy już wkrótce. Zorganizowana zostanie konferencja prasowa, podczas której przedstawione zostaną szczegóły.

To, iż rząd zdecydował się płacić ludziom za zaszczepienie się, specjalnie nie dziwi. To sprawdzona metoda, a koszt takiej akcji jak Loteria Narodowego Programu Szczepień może być w szerszym ujęciu niższy niż straty dla gospodarki, jakie wywołałby np. kolejny lockdown i jest szansa, że nie wróci na jesieni zniesiony niedawno obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz