Koronawirus  /  Artykuł

Zakrzep krwi po szczepionce AstraZeneca kontra zakrzep po zakażeniu koronawirusem. Naukowcy sprawdzili ryzyko i wynik zaskakuje

Picture of the author

Z nowych, niezależnych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wynika, że ryzyko wystąpienia zakrzepu w mózgu wywołanego przez COVID-19 jest ok. 8 razy większe, niż wystąpienie efektu zakrzepowego po podaniu szczepionki AstraZeneca. Zaskakujący jest więc fakt, że niektórzy boją się... mniejszego ryzyka.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy - jak sami podkreślają - nie są w żaden sposób powiązani ze szczepionką, odkryli również, że osoby zakażone koronawirusem „wielokrotnie” częściej niż zwykle chorują na rzadkie zaburzenie krzepnięcia krwi, znane jako zakrzepica żył mózgowych (CVT), w której dochodzi do zakrzepów krwi w żyłach doprowadzających krew do mózgu.

COVID-19 powoduje większe ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi niż jakakolwiek szczepionka

— Nie ma wątpliwości, że COVID-19 powoduje większe ryzyko wystąpienia CVT niż którakolwiek ze szczepionek - powiedział profesor Paul Harrison, współautor badania.

W badaniu, o którym mowa, naukowcy przeanalizowali wyniki badań 34,5 mln osób chorych na COVID-19, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca, a także poziom występowania CVT w populacji ogólnej. Analiza ta wykazała, że w przypadku osób chorych na COVID-19 częstotliwość występowania CVT wynosi 39 przypadków na milion osób. Jeśli jednak chodzi o statystyki dot. osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca, poziom występowania wynosił 5 przypadków na milion.

Autorzy badania zastrzegają oczywiście, że wyniki ich badania należy interpretować ostrożnie, ponieważ powstały one na podstawie badań pochodzących z różnych źródeł. Autorzy dodają również, że jak na razie nie udało im się ustalić względnego ryzyka zachorowania na CVT po przyjęciu szczepionki AstraZeneca ze względu na problemy z określeniem podstawowego wskaźnika ryzyka wystąpienia tej choroby.

Są za to pewni co do dwóch wniosków opisanych w badaniu:

— Po pierwsze, Covid-19 znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia CVT. (…) Po drugie, ryzyko wystąpienia CVT przy zakażeniu się koronawirusem jest wyższe niż w przypadku podania szczepionek, którymi obecnie dysponujemy. To coś, o czym należy pamiętać, rozważając równowagę między ryzykiem a korzyściami płynącymi ze szczepień - powiedział prof. Harrison, jeden z autorów badania.

Z badania wynika również, że zakrzepica żył mózgowych może wystąpić również u osób zaszczepionych preparatami Moderny lub Pfizera. Ryzyko według naukowców wynosi ok. cztery przypadki na milion zaszczepionych, choć należy podkreślić, że są to wstępne szacunki, które należałoby zweryfikować dalszymi badaniami.

Dalsze badania zdaniem autorów potrzebne są również do ustalenia tego, czy COVID-19 i szczepienie szczepionką AstraZeneca prowadzi do CVT za pomocą tych samych, czy też zupełnie różnych mechanizmów.

Opisywane badanie nadal czeka na recenzję. Czekamy również na to, jak skomentuje wyniki uzyskane przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego Europejska Agencja Leków, która przyznała, że istnieje powiązanie pomiędzy zakrzepami krwi, a podawaniem szczepionki AstraZeneca, zaznaczając jednak, że ryzyko jest mniejsze od korzyści płynących ze szczepienia europejskiej populacji tym preparatem.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst