Koronawirus  /  News

Na wakacje do Europy tylko po okazaniu zaświadczenia o szczepieniu. Unia wprowadza nowe wytyczne

Picture of the author

Amerykańscy turyści, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19, będą mogli odwiedzić Unię Europejską. Tak powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Możemy więc zakładać, że tak wyglądać będą wytyczne dla turystów chcących odwiedzić kraje członkowskie w te wakacje.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zdradziła część unijnej strategii podczas wywiadu udzielonego w ten weekend redakcji The New York Times.

— O ile wiem, Amerykanie używają szczepionek zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków. Każde z 27 państw członkowskich bezwarunkowo zaakceptuje wszystkich zaszczepionych szczepionkami zatwierdzonymi przez EMA

- dodała von der Leyen.

Wakacje na terenie Unii Europejskiej - nowe wytyczne

Przewodnicząca KE twierdzi, że szybkie tempo szczepień w Stanach Zjednoczonych i zaawansowane rozmowy między tamtejszymi władzami a Unią Europejską na temat tego, jak sprawić, by świadectwa szczepień były akceptowalne jako dowód odporności dla odwiedzających, pozwolą Komisji Europejskiej zarekomendować w najbliższym czasie zmianę polityki, która mogłaby przywrócić transatlantyckie podróże rekreacyjne.

Jak na razie nie znamy żadnego oficjalnego harmonogramu otwierania się krajów członkowskich na zagranicznych turystów. Z wypowiedzi przewodniczącej KE można jednak wywnioskować, że pobyt na terenie Unii Europejskiej możliwy będzie po okazaniu świadectwa szczepienia. I to prawdopodobnie szczepienia preparatem dopuszczonym przez Europejską Agencję Leków.

Potwierdzenie takiego szczepienia odbywać się będzie na granicy UE, gdzie podróżny z zagranicy otrzyma europejski dokument potwierdzający to, że został zaszczepiony, na podstawie okazania świadectwa szczepienia wydanego przez kraj, z którego ów podróżny pochodzi.

Pomysł może wydawać się zbyteczny, ale chodzi w nim o standaryzację i posługiwanie się tym samym dokumentem (potwierdzającym szczepienie) przez wszystkich podróżnych, którzy zechcą odwiedzić Unię Europejską.

Nie wiemy czy te same wymagania dotyczyć będą obywateli państw członkowskich

Von der Leyen nie wspominała jak na razie o jakichkolwiek wewnętrznych zasadach dotyczących podróżowania pomiędzy unijnymi krajami. Jak na razie kwestia przekraczania wewnętrznych granic unii regulowana jest przez poszczególne państwa członkowskie.

Z dość dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć jednak, że do wakacji zasady te ulegną zmianie i obywateli unijnych obowiązywać będą takie same zasady, jak te, które KE planuje wprowadzić dla podróżnych ze Stanów Zjednoczonych.

O liberalizację przepisów dotyczących podróżowania na terenie Unii Europejskiej apelują kraje, których znaczna część PKB pochodzi z turystyki - np. Grecja, Hiszpania, Włochy, Portugalia i Chorwacja. Grecja zresztą już w zeszłym tygodniu ogłosiła, że otworzy swoje granice dla podróżnych ze Stanów Zjednoczonych, pod warunkiem, że pokażą oni zaświadczenie o szczepieniu, bądź negatywny wynik testu PCR na koronawirusa.

Powrót zaszczepionych gości na europejskie plaże i miejsca atrakcyjne turystycznie przyniósłby rozpaczliwie potrzebny impuls finansowy dla branży turystycznej, z czego Komisja Europejska z pewnością zdaje sobie doskonale sprawę.

przeczytaj następny tekst