Koronawirus  /  News

Jest podejrzenie, że szczepionka Johnson & Johnson wywołuje zakrzepy

Picture of the author

Jeszcze miesiąc temu przedstawiciele europejskiego regulatora dawali preparatowi Johnson & Johnson do walki z pandemią koronawirusa zielone światło. Teraz jednak pojawił się sygnał ostrzegawczy.

Podczas piątkowej konferencji przedstawiciele Komitetu Oceny Ryzyka przy EMA poinformowali, że aktualnie analizują cztery przypadki wystąpienia zakrzepów u osób zaszczepionych szczepionką wyprodukowaną przez koncern Johnson&Johnson. W jednym z tych przypadków doszło do zgonu pacjenta.

Do jednego przypadku pojawienia się zakrzepu doszło w trakcie badań klinicznych, a trzy pozostałe dotyczą osób zaszczepionych preparatem w Stanach Zjednoczonych, gdzie proces szczepienia nim już trwa.

Jak na razie w Europie szczepionka koncernu J&J nie jest stosowana. Pierwsze partie miały dotrzeć na kontynent, w tym także do Polski, w maju.

Aktualnie przedstawiciele EMA próbują ustalić, czy za zakrzepy odpowiada faktycznie szczepionka. Na razie mowa jest o czterech przypadkach, przy czym preparat J&J przyjęło już prawie 5 mln osób. Przedstawiciele koncernu poinformowali, że wiedzą o śledztwie i współpracują z europejskim regulatorem.

To już druga szczepionka wiązana z występowaniem niebezpiecznych zakrzepów

Europejska Agencja Leków kilka dni temu przyznała, że zakrzepy krwi mogą niezwykle rzadko stanowić skutek uboczny przyjęcia szczepionki Vaxzevria wyprodukowanej przez koncern AstraZeneca. Choć wciąż przedstawiciele agencji zalecają stosowanie tego preparatu, to władze Wielkiej Brytanii ograniczyły jej stosowanie do osób powyżej 30 roku życia, albowiem zakrzepy występowały przede wszystkim u osób młodszych.

Do nas także jedzie szczepionka Johnson&Johnson

12 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że po tym jak EMA dała zielone światło na korzystanie z preparatu wyprodukowanego przez J&J, do Polski w II kwartale ma trafić 2,5 mln dawek szczepionki, a ogólnie mamy zakontraktowanych 16 mln dawek.

Jak na razie nie wiadomo jak śledztwo EMA wpłynie proces szczepień w Polsce.

Udostępnij lub polub tekst na Facebooku.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst