Koronawirus  /  Artykuł

Nowe badanie szczepionki Johnson & Johnson. 85 proc. skuteczności i odporność na nowe warianty koronawirusa

Picture of the author

New England Journal of Medicine opublikował dane z trzeciej fazy badania klinicznego dla jednodawkowej szczepionki przeciwko COVID-19, opracowanej przez firmę Johnson&Johnson. Biorąc pod uwagę, że preparat ten będzie oferowany w ramach akcji „Zaszczep się w majówkę”, wyniki opublikowano w idealnym momencie.

Zacznijmy więc od skuteczności preparatu. Jak wykazały badania, pojedyncza dawka szczepionki Johnson&Johnson zapewnia 85 proc. skuteczność, jeśli chodzi o zapobieganie ciężkiemu przebiegowi zakażenia koronawirusem.

Ponadto testy wykazały również 67 proc. skuteczności, jeśli chodzi o ochronę przed umiarkowaną i ciężką postacią choroby w 14 dniu po szczepieniu oraz 66 proc. skuteczności w 28 dniu po szczepieniu. 85 proc. skuteczności zaszczepieni preparatem J&J uzyskiwali po ośmiu tygodniach od szczepienia.

Szczepionka Johnson&Johnson - skuteczność również przeciw nowym wariantom koronawirusa przy minimalnym ryzyku

Omawiane badanie wykazało również tę samą skuteczność szczepionki przeciw zakażeniom objawowym w RPA i Brazylii, skąd pochodzą dwa najszybciej rozprzestrzeniające się odmiany koronawirusa.

— Te dowody wykazują, że szczepionka firmy Johnson&Johnson zapewnia ochronę i zapobiega hospitalizacji oraz zgonom, także w krajach, w których [nowe - przyp. red.] warianty wirusa są bardzo rozpowszechnione. Wyniki te są niezmienne niezależnie od rasy i pochodzenia etnicznego, wieku, położenia geograficznego i chorób współistniejących. Jednodawkowa szczepionka, która zapewnia taki poziom ochrony, stanowi ważne narzędzie w globalnej walce z COVID-19 i dążeniu do zakończenia tej śmiertelnej pandemii. Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie każdej osoby, która otrzymuje produkt firmy Johnson & Johnson pozostaje naszym najwyższym priorytetem, a te dane potwierdzają naszą pewność co do korzyści ochronnych naszej szczepionki przeciwko COVID-19. - powiedział Paul Stoffels, M.D., wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego i dyrektor naukowy w firmie Johnson & Johnson.

Warto również dodać, że na 21 895 osób zaszczepionych w ramach badania, zaledwie u siedmiu wykryto poważne zdarzenia niepożądane związane z badanym preparatem. Nie wiadomo, ile z tych siedmiu poważnych zdarzeń było stanami zakrzepowymi.

Przypomnijmy bowiem, że Europejska Agencja Leków (EMA) już w kwietniu przyznała, że rzadkie przypadki zakrzepicy mogą mieć związek ze szczepionką Johnson & Johnson.

Oświadczenie to zostało wydane po przeanalizowaniu ośmiu przypadków zakrzepicy na ponad 5 mln zaszczepionych ludzi w Europie. Przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków przekonywali wtedy, że korzyści płynące ze szczepienia w znacznym stopniu przewyższają minimalne ryzyko wystąpienia stanu zakrzepowego po szczepieniu.

Preparat opracowany przez Johnson&Johnson jest obecnie najwygodniejszą szczepionką

Wszystkie inne szczepionki wymagają podania dwóch dawek, co w połączeniu z ogromną kolejką oczekujących na szczepienie może sprawić, że data podania drugiej dawki może wypaść na przykład w trakcie zaplanowanego wcześniej urlopu.

Dodając do tego decyzję Komisji Europejskiej, mówiącą o tym, że do swobodnego przemieszczania się po terenie Unii Europejskiej turyści będą musieli wylegitymować się potwierdzeniem, że są wolni od koronawirusa, oczekującym na drugą dawkę AstraZeneci, Moderny czy Pfizera pozostanie robienie dość kosztownych testów PCR (szczególnie jeśli planujemy urlop dla czteroosobowej rodziny) w ramach tego potwierdzenia.

W przypadku preparatu Johnson&Johnson zaświadczenie otrzymamy od razu po przyjęciu pierwszej i jedynej dawki szczepionki, co ogromnie ułatwi podróżowanie. No i nie trzeba będzie pamiętać o drugim terminie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst