Koronawirus  /  News

Zaskakująca skuteczność. 99,992 proc. zaszczepionych nie choruje na COVID

Picture of the author
249 interakcji
dołącz do dyskusji

Globalna masowa akcja szczepień przebiega względnie sprawnie – choć z pewnością jest wiele do poprawy. Ale czy ma ona sens, skoro już teraz słyszymy o konieczności przyjmowania kolejnych dawek? Amerykanie to sprawdzili.

Według badania opublikowanego przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC), przypadki zachorowań na COVID-19 są wyjątkowo rzadkie u osób, które przyjęły pełną dawkę szczepionki. Na 75 mln przebadanych Amerykanów zachorowało około 5800 osób. Innymi słowy, tylko 0,008 proc. zaszczepionych mieszkańców Stanów Zjednoczonych miało problem z koronawirusem. 99,992 proc. cieszy się zdrowiem.

Większość Amerykanów została zaszczepiona szczepionką typu mRNA od Moderny i Pfizera. Poniżej 5 proc. mieszkańców tego kraju otrzymało szczepionkę Johnson & Johnson. Należy przy tym podkreślić, że dane dotyczące skuteczności szczepionek są bardzo nieprecyzyjne. Osoby zaszczepione mogły nie zachorować na COVID-19 chociażby z uwagi na brak kontaktu z wirusem po zabiegu, a część mogła nie zgłosić ponownych objawów. Jednak nawet gdy weźmiemy ten margines błędu pod uwagę, dane i tak wyglądają bardzo obiecująco.

Skuteczność szczepionek na COVID-19 bliska stu procent.

Dlaczego nie tak po prostu sto procent? Jak zauważa CDC, skuteczność szczepionek zależy od wielu czynników, w tym stanu układu odpornościowego i zdrowia pacjenta, jego wieku i przyjmowanych lekarstw. Może też się wydarzyć, że dana dawka została uszkodzona w wyniku złego przechowywania bądź transportu. Jednak nawet brak pełnej skuteczności działania pomaga lżej przejść chorobę.

CDC apeluje do Amerykanów, by wszyscy zdecydowali się na szczepienia przeciwko COVID-19 – ryzyko powikłań jest ekstremalnie niskie. Dodatkowo, przynajmniej na razie, zdaniem tej rządowej agencji, obostrzenia w formie konieczności noszenia maseczek czy utrzymania bezpiecznej odległości od innych osób powinny być utrzymane – również wśród zaszczepionych osób. Przynajmniej do czasu aż uda się uczonym lepiej zrozumieć tę nową, terroryzującą świat chorobę. Polski rząd ma inne zdanie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst