Koronawirus  /  News

Rząd znosi obostrzenia. Na dwór wyjdziemy już bez maseczki

Picture of the author

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentował nowe wytyczne związane z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa w Polsce. Od maja rozpocznie się proces luzowania obostrzeń.

— Dane, które otrzymujemy pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają podstawy do ostrożnego optymizmu - powiedział Morawiecki.

Luzowanie obostrzeń w Polsce - harmonogram na maj

Rosnąca liczba zaszczepionych osób oraz dość zauważalny spadek dziennej liczby zakażeń sprawiły, że od maja rząd zacznie sukcesywnie pracować nad powrotem do normalności, czyli luzować kolejne obostrzenia. Aktualny plan wygląda następująco:

  • 1 maja w całym kraju zostanie odmrożona część aktywności sportowych, w tym w zamkniętych obiektach sportowych takich jak siłownie, czy kluby fitness
  • 4 maja otworzą się galerie handlowe oraz sklepy budowlane i meblowe. Na terenie tych sklepów obowiązywać będzie reżim sanitarny w postaci 1 osoby na 15 m2. W tym samym dniu otworzą się także galerie sztuki i muzea (15 m2/os)
  • 4 maja to również data powrotu uczniów do nauki w trybie stacjonarnym. Do szkół wrócą dzieci z klas 1-3. Starsze roczniki kontynuować będą naukę w trybie hybrydowym. Dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych wrócą do nauki w trybie hybrydowym od 15 maja.
  • Od 8 maja działalność wznowią hotele.
  • Od 15 maja można będzie organizować imprezy okolicznościowe - wesela i komunie na zewnątrz z limitem do 25 osób. Wtedy też zostaną otwarte ogródki na świeżym powietrzu w kawiarniach i restauracjach.
  • 29 maja otworzą się kina, teatry, restauracje i kawiarnie. Maksymalne obłożenie tych lokali będzie mogło wynosić maksymalnie 50 proc.. A limit osób uczestniczących w imprezach okolicznościowych na otwartym powietrzu wzrośnie do 50 osób.
  • 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym.

Od 15 maja zniknie też prawdopodobnie nakaz noszenia maseczek

Pomysł ten jednak uzależniony jest od wskaźnika zakażeń w naszym kraju. Jeśli będzie on niższy, niż 15 zakażeń na 100 tys., nakaz zasłaniania ust i nosa przestanie obowiązywać na świeżym powietrzu. Maseczkę jednak trzeba będzie nadal mieć przy sobie - obowiązek zakrywania ust i nosa nadal będzie obowiązywać w przestrzeniach zamkniętych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst