1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka

Wystarczy 13 minut między lotami. Roboty dezynfekujące pomogą przywrócić ruch lotniczy

Wystarczy 13 minut między lotami. Roboty dezynfekujące mogą przywrócić ruch lotniczy
112 interakcji
dołącz do dyskusji

Lotnictwo to jedna z wielu branż, w które pandemia koronawirusa uderzyła szczególnie mocno. Trwające od roku zakazy przemieszczania się, co i rusz zamykane granice między krajami, uziemiły znaczną część floty wszystkich przewoźników na świecie.

Po roku, kiedy wiemy już, że jednym z najważniejszych środków zapobiegawczych jest dystans społeczny, operatorzy lotniczy szukają możliwości przywrócenia przynajmniej części połączeń. Skutki zależne będą jednak od rozwoju technik niwelowania ryzyka zarażenia na pokładach samolotów.

Killing it softly with UV light

Szwajcarski startup UVeya przeprowadza właśnie testy jednego z takich rozwiązań w samolotach Embraer należących do linii czarterowej Helvetic Airways.

W ramach testów pracownicy firmy Dnata obsługującej samoloty pasażerskie Helvetic Airways na lotnisku w Dubaju wpuszczają do korytarzy między siedzeniami samolotu robota wyposażonego w lampy ultrafioletowe, które oświetlają siedzenia oraz schowki na bagaż niwelując zagrożenie ze strony wirusów. Jeden robot jest w stanie zdezynfekować Embraera - niczym lampy UV wykorzystywane w szpitalach - w ciągu zaledwie 13 minut.

Jak na razie linie lotnicze sprawdzają skuteczność robotów, ale także odporność wyposażenia kabiny pasażerskiej na wielokrotne naświetlanie promieniowaniem ultrafioletowym. Nie zmienia to jednak faktu, że regularne sterylizowanie powierzchni w samolotach, według twórców robotów może sprawić, że turyści wrócą do korzystania z samolotów z mniejszymi obawami.

Według twórców roboty będą kosztowały około 15 000 dol. za sztukę. Jednak biorąc pod uwagę straty generowane przez stojące przez ostatni rok w hangarach samoloty, koszt ich zakupu wydaje się znikomy. Pytanie, czy roboty się przyjmą, pozostaje, póki co otwarte.