1. SPIDER'S WEB
 2. Koronawirus
 3. Tech

Będą szczepić w aptekach i zakładach pracy. Rząd tworzy Punkty Szczepień Powszechnych

Będą szczepić w aptekach i zakładach pracy. Rząd przechodzi w tryb partyzancki
293 interakcji
dołącz do dyskusji

Nadchodzą ważne zmiany w narodowej strategii szczepienia przeciwko koronawirusowi. Już wkrótce zaszczepimy się w punktach drive-thru, aptekach i zakładach pracy.

Wszystkie planowane zmiany zostały zapowiedziane na dzisiejszej konferencji Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu ds. szczepień i premiera Mateusza Morawieckiego. Zmianą numer jeden będzie uruchomienie pilotażowego programu szczepień w tzw. punktach drive-thru, który wystartuje 15 kwietnia.

Następnie, 20 kwietnia otworzą się pierwsze punkty szczepień powszechnych, a 3 dni później, czyli od 23 kwietnia szczepionki podawane będą indywidualnie przez pracowników pogotowia i pielęgniarki. Dwa ostatnie punkty nowego programu to szczepienia w aptekach (w maju) oraz szczepienia w zakładach pracy (przełom maja i czerwca).

Więcej punktów szczepień oznacza większą wydajność systemu

Tworzenie nowych punktów i możliwości przyjęcia szczepionki to odpowiedź (a właściwie to zapowiedź) rządu na zapowiedziane dla Polski nowe dostawy szczepionek.

— W maju dotrze do nas być może 9 mln szczepionek, a w kwietniu mamy potwierdzone ok. 5,5 mln dawek - powiedział premier Morawiecki

Do tego, w ciągu najbliższego i kolejnego tygodnia do naszego kraju dotrze transport 2 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, dzięki czemu proces szczepień znacznie przyspieszy. Przygotowując się na wszystkie wymienione wyżej dostawy rząd przekształca część dotychczasowych punktów szczepień w Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) o znacznie większej wydajności:

W Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek.

Punkty Szczepień Powszechnych będą tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.). Szczepionki będą również podawane w przygotowanych do tego celu namiotach (np. przy lokalnych supermarketach), punktach drive-thru i innych, wskazanych przez samorządy.

Wkrótce ruszy również rejestracja dla nowych roczników

Oprócz planów rządu według których wszyscy chętni na szczepienia powyżej 60. roku życia otrzymają szczepionkę do końca kwietnia, mniej więcej od połowy tego miesiąca ruszy rejestracja dla kolejnych roczników. Zapisy będą prowadzone zgodnie z harmonogramem:

 • 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972,
 • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z powyższym planem, być może uda się również zaszczepić roczniki 80 i 90 przed wakacjami.