Koronawirus  /  Artykuł

Powstała lista najlepszych miejsc do życia podczas pandemii. Zgadnij, która jest Polska

Picture of the author
113 interakcji
dołącz do dyskusji

Ranking najlepszych miejsc do życia w czasie pandemii nie zostawia suchej nitki na Polsce. Analiza objęła 53 kraje, a gorzej od Polski wypadła tylko Brazylia.

Autorzy Bloomberga przeanalizowali 53 kraje pod kątem dwóch głównych wytycznych: statystyk dotyczących COVID-19 oraz ogólnej jakości życia.

W statystykach covidowych badacze porównali liczby nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców, procent zgonów, stosunek testów pozytywnych do negatywnych oraz tempo szczepień. Z kolei w sekcji jakość życia badano poziom ograniczeń narzuconych przez lockdown, poziom mobilności społeczeństwa, przewidywane zmiany w PKB, poziom opieki w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz tzw. wskaźnik rozwoju społecznego, na który składa się m.in. średnia długość życia mieszkańców, poziom edukacji oraz dochód per capita.

Pandemia jest najmniej dotkliwa w Singapurze, a najbardziej w Brazylii.

Badacze przeanalizowali wymienione wyżej wskaźniki na przestrzeni od listopada do kwietnia. Najnowsze wskaźniki zostały zaktualizowane 25 kwietnia i to właśnie według nich najlepszym miejscem do życia w czasie pandemii jest Singapur.

Pandemia łagodnie potraktowała Singapur, bowiem z jednej strony społeczeństwo respektuje nakazy rządowe odnośnie noszenia maseczek i izolacji, a z drugiej opieka zdrowotna nie została przeciążona tak bardzo jak w innych państwach. Do tego w ostatnim czasie Singapur świetnie radzi sobie ze szczepieniami. Wszystkie te informacje potwierdza nasz autor, Karol Kopańko, który od dwóch lat mieszka w Singapurze, opisując przy tym, jak kraj radzi sobie z COVID-19.

W czasie pandemii świetnie radzą sobie również Nowa Zelandia, Australia, Izrael, Tajwan, Korea Południowa, Japonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Finlandia i Hongkong.

Na drugim biegunie jest Brazylia, w której służba zdrowia całkowicie się załamała, a obrazki pokazujące masowe groby jeżą włosy na głowie. Źle jest też w Argentynie, Kolumbii, Iranie, Meksyku, Peru, Turcji i na Filipinach.

Polska na przedostatnim miejscu w rankingu. Gorzej jest tylko w Brazylii.

Raport Bloomberga bardzo surowo ocenia Polskę. W ostatnim czasie nasz kraj przoduje w rankingu w liczbie miesięcznych zgonów na 100 tys. mieszkańców. I faktycznie, cały czas jest to ogromnym problemem. To właśnie ten covidowy wskaźnik mocno zaważył o pozycji w rankingu. Jeśli chodzi o jakość życia, jest lepiej, choć w zależności od wskaźnika mamy wyniki od kiepskich, po znajdujące się lekko powyżej średniej.

Są jednak duże pozytywy. Program szczepień zdecydowanie przyspieszył w Polsce, więc po raz pierwszy od ponad roku pojawia się realna nadzieja na zakończenie obecnej sytuacji. Lada moment ruszy gastronomia, a pozostałe gałęzie gospodarki też odczują odmrożenie. Wiele wskazuje na to, że podobny ranking zaprezentowany za kilka miesięcy będzie wyglądał zupełnie inaczej.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst