Koronawirus  /  News

W Izraelu nie ma już właściwie COVID-19. Mieszkańcy mogą odetchnąć

Picture of the author

Od momentu pojawienia się na rynku pierwszych szczepionek przeciw COVID-19 Izrael robił wszystko, aby jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej obywateli swojego kraju. Dzięki temu teraz, jako jeden z pierwszych krajów na świecie, może trochę odetchnąć i złapać drugi oddech.

Błyskawiczna realizacja programu szczepień w Izraelu była po części możliwa dzięki umowie, jaką władze kraju zawarły z producentami szczepionek (w zamian za pierwszeństwo w dostawach szczepionek, Izrael przekazywał producentom informacje o tempie i skutkach szczepień), a po części dzięki niezwykle rozbudowanej infrastrukturze systemu ochrony zdrowia w tym kraju.

Badacze z Instytutu Weizmanna poinformowali właśnie, że „COVID-19 został niemal w całości wyrugowany z Izraela, przynajmniej na razie”.

Dzięki satysfakcjonującym wynikom „życie wróciło do normy, za wyjątkiem obowiązku noszenia masek w zamkniętych przestrzeniach”.

Skutki szczepień rewelacyjne

W najnowszym artykule opublikowanym w periodyku Nature naukowcy donoszą, że w porównaniu do szczytu pandemii, który przypadł w Izraelu na połowę stycznia, czyli u progu rozpoczęcia programu masowych szczepień, aktualnie notuje się 98 proc. mniej przypadków, 93 proc. mniej chorych z ciężkim przebiegiem choroby i 87 proc. mniej zgonów.

Tak istotna poprawa sytuacji sprawiła, że w całym kraju zniesiono obowiązek noszenia maseczek w otwartej przestrzeni, a uczniowie i studenci wrócili do nauki stacjonarnej.

Nie oznacza to jednak, że władze uznały problem koronawirusa za rozwiązany. Pojawiające się bezustannie nowe warianty wirusa sprawiają ryzyko, że szczepionka nie będzie chroniła przed nowymi wersjami. Ponadto jak na razie nie wiadomo jak długą ochronę faktycznie oferują stosowane szczepionki. Z tego też powodu pomimo poluźnienia obostrzeń, władze nadal będą monitorować zmieniające się liczby nowych zakażeń tak, aby odpowiednio szybko zareagować w przypadku nawrotu epidemii czy pojawienia się kolejnej fali.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst