Koronawirus  /  News

Indyjski wariant koronawirusa rozprzestrzenia się po Europie. Jest już w kolejnym kraju

Picture of the author
170 interakcji
dołącz do dyskusji

W Belgii odnotowano pierwsze przypadki zakażeń indyjską odmianą koronawirusa oznaczaną jako B.1.617.

Zakażonych jest 20 z 42 studentów pielęgniarstwa z Indii, którzy 12 kwietnia wylądowali w Paryżu i udali się do Belgii - podaje Gazeta.pl. Belgijscy medycy uważają, że źródłem zakażeń był superroznosiciel, którym mógł być jeden ze wspomnianych studentów.

Objawy zakażenia pojawiły się po 5 dniach. Testy wykazały, że chodzi o odmianę koronawirusa B.1.617, która dziesiątkuje mieszkańców Indii.

Czym jest indyjska odmiana koronawirusa?

SARS-CoV-2 w odmianie B.1.617 został ogłoszony pod koniec marca przez indyjski rząd. To podwójnie zmutowany wariant koronawirusa.

B.1.617 składa się z dwóch mutacji, które wcześniej występowały osobno. Indyjska odmiana jest pierwszą, która łączy oba warianty.

W połowie kwietnia zarejestrowano 77 przypadków zakażeń nowym wariantem w Wielkiej Brytanii.

Sytuacja epidemiczna w Indiach jest dramatyczna

Indie notują średnio 281 tys. zakażeń na dobę. 22 kwietnia podano informację o 332 921 przypadków. Jednocześnie tego dnia zmarło 2263 osoby.

Naukowcy badają nowy wariant koronawirusa. Nie wiadomo jeszcze, jak bardzo zaraźliwy jest nowy szczep. Za wcześnie by wnioskować na temat jego oporności na szczepionkę. Niepokojący jest ponad trzykrotny skok zakażeń w Indiach w ciągu kilkunastu dni.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst