REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Koronawirus

Od dziś nie trzeba prosić lekarza o test na COVID-19. Żeby się sprawdzić wystarczy wypełnić formularz

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas swojej dzisiejszej konferencji ogłosił zmianę zasad dotyczących wykonywania testów na koronawirusa. Od dzisiaj nie musimy się już kontaktować z lekarzem, żeby go wykonać.

Test na koronawirusa nie wymaga już skierowania od lekarza. Wystarczy wypełnić formularz
REKLAMA

— Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej ze zlecania za pośrednictwem lekarza badania w kierunku COVID-19. Będzie można to zrobić samodzielnie za pomocą formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom - poinformował Niedzielski.

REKLAMA

Test na koronawirusa bez skierowania od lekarza

W stworzonym przez ministerstwo zdrowia formularzu zawarto dość podstawowe pytania, które mają pomóc nam ocenić ryzyko kontaktu z osobą zakażoną oraz sprawdzić, czy niepokojące objawy choroby pokrywają się z najczęściej występującymi objawami u zakażonych koronawirusem.

— Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania - tłumaczył minister.

Sama infolinia ma być czynna w godzinach od 8 do 16, również w sobotę i niedzielę, a wyniki testu mają być dostępne z poziomu internetowego konta pacjenta.

REKLAMA

Zmiana ta jest dobrym pomysłem, zważywszy na to, że polscy lekarze mają aktualnie bardzo dużo pracy związanej z trzecią falą pandemii i brak konsultacji z pacjentami, które właściwie nie różniły się praktycznie niczym od zadawania pytań umieszczonych w internetowym formularzy na pewno dam im więcej czasu na zajmowanie się najcięższymi przypadkami COVID-19. A tych wciąż przybywa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA