1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Tech

Od dziś nie trzeba prosić lekarza o test na COVID-19. Żeby się sprawdzić wystarczy wypełnić formularz

Test na koronawirusa nie wymaga już skierowania od lekarza. Wystarczy wypełnić formularz

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas swojej dzisiejszej konferencji ogłosił zmianę zasad dotyczących wykonywania testów na koronawirusa. Od dzisiaj nie musimy się już kontaktować z lekarzem, żeby go wykonać.

— Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej ze zlecania za pośrednictwem lekarza badania w kierunku COVID-19. Będzie można to zrobić samodzielnie za pomocą formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom - poinformował Niedzielski.

Test na koronawirusa bez skierowania od lekarza

W stworzonym przez ministerstwo zdrowia formularzu zawarto dość podstawowe pytania, które mają pomóc nam ocenić ryzyko kontaktu z osobą zakażoną oraz sprawdzić, czy niepokojące objawy choroby pokrywają się z najczęściej występującymi objawami u zakażonych koronawirusem.

— Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania - tłumaczył minister.

Sama infolinia ma być czynna w godzinach od 8 do 16, również w sobotę i niedzielę, a wyniki testu mają być dostępne z poziomu internetowego konta pacjenta.

Zmiana ta jest dobrym pomysłem, zważywszy na to, że polscy lekarze mają aktualnie bardzo dużo pracy związanej z trzecią falą pandemii i brak konsultacji z pacjentami, które właściwie nie różniły się praktycznie niczym od zadawania pytań umieszczonych w internetowym formularzy na pewno dam im więcej czasu na zajmowanie się najcięższymi przypadkami COVID-19. A tych wciąż przybywa.