REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Rząd przekonuje, że preparat AstraZeneca jest bezpieczny, tymczasem część seniorów nie chce się nim szczepić

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Dworczyk poinformował, że ruszyły zapisy na szczepienia kolejnej grupy osób - tym razem w kolejkę po szczepionkę ustawią się osoby w wieku 67 i 68 lat. Osoby, z tek grupy będą szczepione preparatem firmy AstraZeneca, dlatego też znaczna część konferencji została poświęcona rozwiewaniu obaw dotyczących tej konkretnej szczepionki.

szczepionka astrazeneca
REKLAMA

Czy AstraZeneca jest bezpieczna?

REKLAMA

Od wielu dni w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje wskazujące na to, że w przypadku 98 osób zaszczepionych szczepionką wyprodukowaną przez koncern AstraZeneca wystąpiły incydenty zatorowo-zakrzepowe. Informacje tego typu sprawiły, że wiele krajów europejskich wstrzymało szczepienie swoich obywateli preparatem koncernu AstraZeneca. Nawet mimo tego, że poważnych przypadków wystąpiło w całej Europie 30 na 5 milionów osób, które otrzymały taki preparat. W Polsce było 5 ciężkich przypadków, z czego jeden zakończył się zgonem.

Minister Dworczyk poinformował, że także w Polsce zainteresowanie zapisami na szczepienie szczepionką AstraZeneca jest niższe niż w przypadku pozostałych preparatów.

Pełna ochrona po 22 dniach od pierwszej dawki

Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podczas konferencji podkreślił jednak, że Europejska Agencja Leków pozytywnie oceniła bezpieczeństwo i skuteczność tej szczepionki. Zgodnie z aktualnymi danymi osoby, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca, uzyskują pełną ochronę po 22 dniach od podania pierwszej dawki. Ochrona utrzymuje się przez 12 tygodni.

Jak zauważył Cessak, obecna sytuacja pandemiczna w Polsce jest bardzo niepokojąca. Z tego też powodu szczepienie szerokiej rzeszy seniorów preparatem AstraZeneca jest w stanie zahamować rozwój pandemii, a jednocześnie uchronić ich przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 oraz zgonem.

REKLAMA

Jeżeli ktoś wciąż nie jest przekonany do szczepienia, jeszcze dzisiaj Europejska Agencja Leków wyda osobny komunikat, w którym przedstawi swoje rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca.

Sytuacja, w której część seniorów nie chce się szczepić tym konkretnym preparatem, sprawia, że zmianie może ulec harmonogram szczepień. Pierwotnie na przyszły tydzień było zaplanowane rozpoczęcie zapisów na szczepienia osób w wieku 65 i 66 lat. Jeżeli jednak będzie mniej chętnych, niż się spodziewano, do tej grupy zostaną dołączone kolejne roczniki osób oczekujących na możliwość zaszczepienia się przed COVID-19.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA