Koronawirus  / News

Rząd zamyka kolejne regiony. Na liście wybranców jest Warszawa

Picture of the author

Od poniedziałku, 15 marca, na terenie województw mazowieckiego i lubuskiego zostaną wprowadzone nowe obostrzenia związane ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza, że podobne przepisy wprowadzi niedługo w pozostałej części naszego kraju.

— Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o przyrost pandemii - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski

Aktualny wzrost dziennej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce spowodował zamknięcie kolejnych dwóch województw. W mazowieckim i lubuskim od poniedziałku zostaną zamknięte hotele, galerie handlowe oraz obiekty kultury i sportu. Dodatkowo, nauczanie w klasach 1-3 odbywać się będzie w trybie hybrydowym.

Trzecia fala i wariant brytyjski w Polsce

Niedzielski nie powiedział tego wprost, jednak z danych upublicznionych przez niego podczas konferencji dość łatwo wywnioskować, że obostrzenia dla kolejnych województw to tylko kwestia czasu. Podejrzewam zresztą, że rok temu w analogicznej sytuacji polski rząd już teraz zdecydowałby się na lockdown całego kraju.

Jak widać jednak, nasza strategia ponownie uległa zmianie - teraz lockdowny i poszczególne poziomy obostrzeń wprowadzane są regionalnie. Wracając do danych: aktualny wskaźnik dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w skali całego kraju wynosi 37. Średnią tą podwyższają najbardziej województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie, dla których ogłoszono już nowe obostrzenia.

Najbardziej niepokojącą informacją, którą podzielił się Niedzielski na swojej konferencji jest lawinowo rosnący udział tzw. wariantu brytyjskiego, jeśli chodzi o nowe zakażenia. Według aktualnych danych ministerstwa zdrowia, brytyjska mutacja wykrywana jest już u 38,5 proc. nowych przypadków.

Z badań na temat tej mutacji przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców wynika, że jest ona bardziej zaraźliwa oraz powoduje o wiele wyższą śmiertelność. To oznacza z kolei, że do polskich szpitali trafia coraz więcej osób zakażonych koronawirusem, które wymagają hospitalizacji. Z nieoficjalnych wypowiedzi lekarzy publikowanych w mediach wynika, że obecna sytuacja może bardzo szybko doprowadzić do przepełnienia polskich szpitali.

Niedzielski, chociaż nie odniósł się do tej kwestii bezpośrednio, podczas dzisiejszej konferencji wspomniał o nowych szpitalach tymczasowych, które mają pomóc rozładować całą sytuację.

Nowe obostrzenia dla województw mazowieckiego i lubuskiego obowiązywać będą do 28 marca. Co dalej? Zapewne dowiemy się na kolejnej konferencji.

Polub ten tekst na Facebooku. Dzięki!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst