REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

RTV Euro AGD otwarte mimo zakazu. Sklep twierdzi, że jest spożywczakiem

Część sklepów RTV Euro AGD nadal jest otwarta, mimo nowych obostrzeń obowiązujących od minionej soboty. Pracownicy informują, że elektromarket to teraz „sklep spożywczy”.

RTV Euro AGD otwarte mimo zakazu. Sklep twierdzi, że sprzedaje kawę
REKLAMA
2447 interakcji
dołącz do dyskusji

Od soboty obowiązują w Polsce nowe obostrzenia, w ramach których sklepy z elektroniką mieszczące się w galeriach muszą pozostać zamknięte. W centrach i galeriach handlowych mogą działać tylko apteki, drogerie, sklepy spożywcze, salony prasowe i księgarnie.

REKLAMA

I rzeczywiście, galerie handlowe świecą pustkami, ale nie wszyscy właściciele sklepów stosują się do nowych reguł. Głośny wpis na Wykopie pokazał, że część sklepów RTV Euro AGD pozostaje otwarta mimo obostrzeń. We wpisie pojawia się przykład sklepu otwartego w galerii handlowej w Pabianicach. Internauci informują o kolejnych takich przypadkach.

„Gra muzyka, świecą światła… bal na Titanicu” - tak klientka opisuje otwarty sklep RTV Euro AGD.

Pabianicki sklep RTV Euro AGD pozostaje otwarty, a w środku znajdziemy cały asortyment, od telewizorów, po ekspresy do kawy. Zaskoczona klientka zapytała o tę sytuację pracownika sklepu, od którego usłyszała, że elektromarket działa teraz na zasadach sklepu spożywczego. RTV Euro AGD sprzedaje m.in. kawę do ekspresów jak i napoje lub drobne przekąski.

Sytuacja wywołała duże oburzenie, a na sytuację zareagowało biuro prasowe, które w oświadczeniu potwierdza, że część sklepów jest otwarta, ale działa w granicach prawa.

„Ze względu na to, że znajdują się w obiekcie handlowym, którego łączna powierzchnia sprzedaży nie przekracza 2 tys. m2, lub stanowią sklep wolno stojący, którego powierzchnia nie przekracza 2 tys. m2.”

Sklepy wolnostojące o małej powierzchni faktycznie mogą działać w zgodzie z najnowszymi obostrzeniami, ale co w przypadku sklepów mieszczących się w galeriach handlowych? Biuro prasowe potwierdza słowa pracownika sklepu przytoczone na Wykopie.

„Część sklepów natomiast ma aktualnie tak zbudowaną strukturę oferty dla naszych klientów, aby była ona zgodna z obowiązującym rozporządzeniem, według którego dozwolony jest handel detaliczny środkami czystości i środkami chemicznymi, (…) sprzedaż wyrobów medycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach przeważającej struktury oferty w sklepach RTV EURO AGD aktualnie świadczone są również usługi logistyczne, w tym wydawanie towarów, (…) usługi bankowe (…) oraz prowadzimy sprzedaż usług ubezpieczeniowych.”

Tym samym zarząd RTV Euro AGD twierdzi, że sklepy mogą funkcjonować, ponieważ sprzedają m.in., wyroby medyczne. Według przedstawicieli sieci, do takich wyrobów zaliczają się m.in. pulsoksymetry, ciśnieniomierze i termometry. Biuro prasowe odbija też piłeczkę w kierunku największych sklepów spożywczych.

„W przypadku ukształtowania struktury w sposób, jak opisany powyżej, zgodnie z Rozporządzeniem RM w sprawie ograniczeń w związku ze stanem epidemii, nie ma zakazu sprzedaży innych produktów, czego alternatywnym przykładem mogą być markety spożywcze oferujące do sprzedaży także sprzęt RTV czy AGD”.

W ten sposób RTV Euro AGD sugeruje, że rozporządzenie jest nieuczciwe. Wielkopowierzchniowe supermarkety w galeriach handlowych sprzedają cały asortyment, w tym również elektronikę. Wynika z tego przekonanie, że sklepy RTV Euro AGD mają podobny asortyment, tyle że dobrany w innych proporcjach, bowiem stawiają głównie na elektronikę, a część spożywcza jest dodatkiem w ofercie.

Kto ma rację w tym sporze?

Sklepy RTV Euro AGD stąpają po bardzo cienkim lodzie i jawnie balansują na granicy prawa określonego rozporządzeniem. Twierdzenie, że elektromarket jest od teraz sklepem spożywczym, jest kuriozalne, ale takich przypadków w ostatnich miesiącach mieliśmy przecież na pęczki. Mam tu na myśli m.in. pizzerie, które udają centra coworkingowe. Wynajmuje się u nich stolik do pracy, a w ramach usługi można wybrać jedno danie z menu.

REKLAMA

Takie zachowania mamy jednak we krwi, czego najlepszym przykładem są nieśmiertelne sklepy spożywcze urzędy pocztowe Żabka.

Edycja [godz. 13:50]: informujecie nas także o otwartych sklepach Neonet. Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym tej sieci Mieszkiem Sibilskim, który nam to potwierdził. Neonet ma 270 sklepów, z czego 220 to sklepy wolnostojące lub mające powierzchnię mniejszą niż 2000 m2, a więc nie łapią się na obostrzenia. Pozostałe 50 sklepów Neonetu znajduje się w galeriach handlowych i one faktycznie zostały zamknięte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA