REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Moderna rozpoczyna testy swojej szczepionki przeciw SARS-CoV-2 na dzieciach

Jeśli testy wypadną pomyślnie, Moderna będzie pierwszym koncernem w Stanach Zjednoczonych dysponującym pozwoleniem na szczepienie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat.

Moderna rozpoczyna testy swojej szczepionki przeciw SARS-CoV-2 na dzieciach
REKLAMA
330 interakcji
dołącz do dyskusji

Ta grupa wiekowa co prawda przechodzi zakażenie koronawirusem praktycznie bezobjawowo (choć zdarzają się wyjątki od tej reguły), jednak szczepienie dzieci mogłoby pomóc w opanowaniu rozprzestrzeniania się pandemii.

REKLAMA

Wielu epidemiologów wskazywało już, że młodzi ludzie, przechodzący COVID-19 bezobjawowo, bardzo często stają się tzw. superroznosicielami, czyli osobami przenoszącymi koronawirusa na duże grupy ludzi. Jeśli dodamy do tego częste spotkania z rówieśnikami, z których każdy wraca potem do swoich rodziców, ryzyko dużej skali transmisji wzrasta dodatkowo. Stąd też pomysł na szczepienia.

O ile szczepienie dzieci przeciw koronawirusowi okaże się bezpieczne.

Badanie o nazwie KidCOVE ma to sprawdzić. Pierwsi uczestnicy otrzymali już pierwsze dawki szczepionki. Docelowo w badaniu ma wziąć udział 6750 dzieci w przedziale wiekowym od 6 miesięcy do 12 lat ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W badanie, oprócz koncernu zaangażowany jest również amerykański Narodowy Instytut Zdrowia.

REKLAMA

W początkowej fazie badanie skupi się na ustaleniu skutecznej dawki, która w przypadku osób małoletnich będzie prawdopodobnie mniejsza niż ta, którą szczepione są dorosłe osoby. Druga faza dotyczyć będzie kwestii bezpieczeństwa i tolerancji na szczepionki. Wszyscy uczestnicy będą dokładnie monitorowani przez okres 12 miesięcy liczony od otrzymania drugiej dawki szczepionki.

Oprócz badania tej grupy wiekowej Moderna oraz koncern Pfizer rozpoczęły już testy na dzieciach powyżej 12 roku życia. Głównym celem tych badań jest oczywiście podawanie szczepionek wszystkim grupom wiekowym tak, aby jak najszybciej osiągnąć tzw. zbiorową odporność na koronawirusa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA