REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Koronawirus

Trzy kolejne województwa do zamknięcia. Rośnie liczba zakażeń, zaczyna brakować miejsc w szpitalach

Trzy kolejne województwa, wobec których najprawdopodobniej wkrótce ogłoszone zostaną kolejne obostrzenia to: województwo mazowieckie, pomorskie i lubuskie. Wskaźniki zakażeń w tych regionach są bowiem obecnie najwyższe w kraju.

Trzy kolejne województwa do zamknięcia. Rośnie liczba zakażeń
REKLAMA

Średnia z całego kraju, jeśli chodzi o wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców z ostatnich 7 dni wynosi aktualnie 26 zakażeń. W województwie warmińsko-mazurskim, objętym dodatkowymi obostrzeniami wskaźnik ten dobił już do 52,3 zakażeń. W województwach mazowieckim, pomorskim i lubuskim wskaźniki te to odpowiednio: 32,8, 39 i 33,3.

REKLAMA

Eksperci uważają, że liczby te nadal mogą rosnąć, szczególnie jeśli przyjrzymy się statystykom całego kraju - w ciągu ostatniego tygodnia wykryto 70,7 tys. nowych zakażeń koronawirusem (7,9 tys. w ciągu ostatniej doby), co oznacza z kolei, że przekroczyliśmy próg bezpieczeństwa dla całego kraju, o którym na ostatniej konferencji wspominał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Najprawdopodobniej czeka nas powrót do obostrzeń ogłoszonych pod koniec stycznia

Obostrzenia te powinny zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu. Tak przynajmniej wynika z dotychczasowej praktyki stosowanej przez Zespół Zarządzania Kryzysowego, chociaż zasady dot. nakładania obostrzeń były zmieniane już wielokrotnie. Jak na razie, jedyną oficjalną informacją od rządu jest wtorkowa wypowiedź Niedzielskiego, który przyznał oficjalnie, że decyzje dot. obostrzeń w kolejnych województwach nie zostały jeszcze podjęte. Patrząc jednak na dzisiejsze statystyki śmiem twierdzić, że to tylko kwestia czasu.

Rosnący wskaźnik zakażeń oznacza oczywiście powrót do nauki zdalnej oraz ponowne zamknięcie galerii handlowych, hoteli oraz obiektów sportowych i kulturalnych. Niewykluczone też, że nasz rząd postanowi zmienić niektóre obostrzenia i dostosować je do aktualnej sytuacji w kraju.

W Warszawie zaczyna brakować miejsc w szpitalach. Najbezpieczniej jest w województwie opolskim

W opolskim liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców to zaledwie 12 infekcji, co czyni ten teren najbezpieczniejszym w Polsce. Drugą stroną tego medalu są największe polskie aglomeracje. W Warszawie na przykład, pomimo niższego wskaźnika zakażeń w całym województwie mazowieckim, niż na przykład w warmińsko-mazurskim, czy pomorskim, zaczyna brakować łóżek w szpitalach. Decyzją wojewody nowe oddziały covidowe zostały utworzone w trzech kolejnych szpitalach: Banacha, Lindleya i Orłowskiego.

REKLAMA

Trudno stwierdzić, kiedy ponownie uda nam się wypłaszczyć krzywą i zmniejszyć dzienną liczbę zakażeń. Walka z trzecią falą pandemii może być nieco trudniejsza ze względu na pojawienie się w naszym kraju nowych, bardziej zaraźliwych mutacji koronawirusa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA