1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

IBM pomoże w dystrybucji szczepionek na COVID-19. Powstaje platforma, która wykorzysta blockchaina

Stoimy w obliczu jednego z największych wyzwań naszego życia, powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 stanowi globalny problem, który wymaga globalnej reakcji.

IBM pomoże w dystrybucji szczepionek na COVID-19. Powstaje platforma wykorzystująca blockchaina

IBM zaangażował się w wiele inicjatyw zwalczających COVID-19. Jedną z nich, jest udostępnienie otwartej platformy opartej o blockchain, celem uproszczenia procesu dostarczania szczepionek miliardom ludzi na całym świecie. Połączona moc blockchain, danych i sztucznej inteligencji, chmury hybrydowej i technologii bezpieczeństwa, może pomóc sektorowi publicznemu i rządom w przyspieszeniu dostarczania leków z zakładów produkcyjnych do gabinetów lekarskich w otwarty, ale też bezpieczny sposób.

IBM i Moderna dosłownie kilka dni temu ogłosiły zamiar eksplorowania technologii, w tym sztucznej inteligencji, blockchain i chmury hybrydowej, aby pomóc w mądrzejszym zarządzaniu szczepionkami przeciw COVID-19. Głównym elementem tego przedsięwzięcia będzie pilotaż otwartych, znormalizowanych, opartych na technologii metod dystrybucji szczepionek, mających na celu zwiększenie przewidywalności i poprawę widoczności łańcucha dostaw poprzez śledzenie podawania szczepionek w czasie rzeczywistym.

Celem jest określenie sposobów wykorzystania technologii, aby przyspieszyć bezpieczną wymianę informacji między rządami, świadczeniodawcami, organizacjami naukowymi i osobami fizycznymi. W ten sposób Moderna i IBM starają się zwiększyć zaufanie do programów szczepień i zwiększyć procent osób zaszczepionych, zmniejszając w ten sposób rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 w społeczności.

Jak blockchain i analityka mogą pomóc?

W sytuacji, kiedy nieefektywne łańcuchy dostaw przekładają się bezpośrednio na potencjalnie większą liczbę zgonów, ich jakość i niezawodność stają się kluczowe. Interesariusze potrzebują łańcucha dostaw, który będzie wspierany przez sztuczną inteligencję, celem identyfikowania wczesnych sygnałów ostrzegawczych o zakłóceniach. Następnie, wymagana jest optymalizacja zamówień w oparciu o krytyczne potrzeby, zarządzanie realokacją zapasów i ustalenie priorytetów. Podejście to zapewni dokładny wgląd w pozycje zapasów i optymalizację alokacji szczepionek. 

Niskie temperatury

Rozpowszechnianie części szczepionek (w szczególności mRNA) jest problematyczne z uwagi na konieczność przechowywania ich w bardzo niskich temperaturach. Jest to kwestia krytyczna ale patrząc na całość łańcucha dostaw – i bez niej wydaje się on skomplikowany.

W skrócie - po wyprodukowaniu szczepionki muszą zostać przetransportowane przez przewoźnika za pomocą różnych środków transportu – w tym lotniczego. Jeśli dana partia przeznaczona jest dla sprzedawcy detalicznego możliwy jest dodatkowy przystanek w centrum dystrybucji przed dotarciem do finalnego punktu sprzedaży. Każdy z elementów łańcucha dostaw ma oczywiście swoich pośredników, bez których nie byłby on możliwy. 

Pomocny w identyfikacji szczepionek, które mogły być narażone na wahania temperatury, zanim dotrą do pacjentów, może być „inteligentny łańcuch dostaw”, który zapewni dystrybutorom podgląd dostaw towarów niemal w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Ostatnia mila

Ostatni etap dystrybucji szczepionek również stanowi wyzwanie. Każdy kraj ma swoją specyfikę, ale punkty szczepień najczęściej znajdują się w różnych instytucjach, centrach handlowych, ośrodkach użyteczności publicznej i oczywiście w szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich. Ta różnorodność oznacza, że ​​w celu utrzymania podglądu zapasów szczepionek w czasie zbliżonym do rzeczywistego, urzędnicy będą potrzebować dostępu do platformy, która może łączyć różne strategie zarządzania szczepionkami zlokalizowane w jednym zintegrowanym widoku.

Zarządzanie taką skalą dystrybucji wymaga proaktywnego planowania i prognozowania popytu w tysiącach różnych lokalizacji. Stawką są opóźnienia lub utrata niewykorzystanych szczepionek. Urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym muszą korzystać z różnorodnych metod ostrzegania i angażowania obywateli, jednocześnie pracując nad dostarczeniem dokumentacji medycznej, która może łączyć się z systemami państwowymi. Dane osobowe i rejestry szczepień muszą być również starannie przechowywane, przy zachowaniu zgodności z przepisami i regulacjami dotyczącymi informacji zdrowotnych. Takie oczekiwania najczęściej wymagają zastosowania szeregu technologii. Jedną z możliwych do wykorzystania jest bezpieczna, hybrydowa chmura, dostępna dla urzędników we wcześniej zaplanowanych lokalizacjach.

Cloud and AI Forum by IBM 

Chcesz dowiedzieć się więcej o AI i  chmurze IBM? Już w środę, 17 marca od 10:00 do 13:25, możesz wziąć udział w wirtualnej konferencji dedykowanej tej tematyce. W programie przewidziane zostały inspirujące wystąpienia klientów, prognozy trendów, demo produktów i preznetacje technologii i usług. O technologii blockchain można będzie posłuchać w ścieżce równoległej: „Buduj, modernizuj istniejące systemy oraz zasoby, aby efektywnie korzystać z dowolnej chmury. 

Autor tekstu prowadzi panel dedykowany developerom, w ramach którego przeprowadzi demo jak podejmowaćdecyzje na podstawie danych, przy wykorzystaniu Watson Studio na chmurze #IBMCloud. 

Zapraszam do rejestracji: https://ibm.biz/BdfsbN

Michał Kordyzon: Data Scientist at Hybrid Cloud Build TeamIBM Polska i Kraje Bałtyckie. Od zawsze zainteresowany technologią, wychowany na Bajtku i programie Sonda. Ostatnie 10 lat pracuje w IBM jako inżynier oprogramowania i architekt. Prywatnie praktykuje buddyzm i kalistenikę.

Lokowanie produktu