REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Firmy nie nadążają z produkcją szczepionek. AstraZeneca znalazła sposób - będzie sprzedawać licencję

AstraZeneca to jedna z kilku firm, które aktualnie produkują szczepionkę przeciw COVID-19. W Polsce taką szczepionkę otrzymują m.in. nauczyciele. Niestety AstraZeneca tak jak i wielu innych producentów, nie dysponuje wystarczającymi mocami przerobowymi, które pozwoliłyby na produkcję preparatu w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu.

AstraZeneca chce sprzedawać licencję na produkcję szczepionki
REKLAMA

Aktualnie szczepionka opracowana przez koncern produkowana jest w różnych miejscach na świecie. Jak podkreślał dzisiaj prezes włoskiego oddziału firmy Lorenzo Wittum, szczepionka powstaje m.in. w 20 fabrykach, które należą nie tylko do koncernu AstraZeneca.

REKLAMA

Jesteśmy zainteresowani sprzedażą licencji na produkcję szczepionki przeciw COVID-19, bowiem najważniejsze obecnie jest przyspieszenie procesu produkcji. Robimy to zresztą już od kilku miesięcy. Wśród 20 fabryk, które aktualnie produkują szczepionkę nie wszystkie należą do nas. Co więcej, jesteśmy zainteresowani rozszerzaniem takiej współpracy

- mówił Lorenzo Wittum w poniedziałkowej rozmowie w telewizji Sky TG24.

Jednocześnie prezes AstraZeneki przyznaje, że znalezienie odpowiedniego partnera, który będzie w stanie produkować szczepionkę nie należy do rzeczy łatwych. Jakby nie patrzeć uruchomienie procesu produkcji szczepionki wymaga odpowiedniego zespołu, doświadczenia i sprzętu, szczególnie jeżeli mówimy o produkcji rzędu kilkudziesięciu milionów dawek miesięcznie. Niewiele firm zatem kwalifikuje się do takiej produkcji.

REKLAMA

Najnowsze badania wskazują, że pomimo wstępnych niejednoznacznych wyników, szczepionka produkowana przez AstraZeneca zapewnia wysoki poziom ochrony przed COVID-19 i minimalizuje ryzyko hospitalizacji już po podaniu pierwszej dawki.

Podanie pierwszej dawki szczepionki pozwala uniknąć hospitalizacji z powodu COVID-19 aż o 94 proc. w cztery tygodnie od szczepienia. W najbardziej wrażliwej grupie osób (powyżej 80 r.ż.) współczynnik ten wyniósł 81 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA