REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Pfizer ma pomysł na mutacje koronawirusa. Pomóc ma trzecia dawka szczepionki

Kiedy w końcu udało się opracować skuteczne szczepionki przeciwko wirusowi, „na rynku” pojawiły się nowe warianty wirusa. Część z nich jest bardziej zaraźliwa, inne mogą być bardziej śmiertelne i w końcu niektóre mogą być odporne na szczepionkę. 

Trzecia dawka szczepionki Pfizera załatwi problem nowych mutacji wirusa? Trwają testy
REKLAMA
546 interakcji
dołącz do dyskusji

Nic zatem dziwnego, że producenci szczepionek już teraz zastanawiają się, w jaki sposób wykorzystać opracowaną już technologię do walki z nowymi wariantami wirusa SARS-CoV-2

REKLAMA

Pfizer, producent pierwszej zatwierdzonej szczepionki przeciwko COVID-19 sprawdza właśnie, czy podanie trzeciej dawki szczepionki w okresie od 6 do 12 miesięcy po pierwszej dawce może zapewniać ochronę przed nowymi powstającymi ciągle wariantami wirusa

Do testów szczepionki zaangażowani zostali uczestnicy badań klinicznych pierwszej fazy

To na nich firma będzie sprawdzała, jak podanie trzeciej dawki wpływa na ich odporność na nowe odmiany wirusa. 

Jednocześnie Pfizer zaznacza, że jak na razie nie ma żadnych informacji wskazujących na to, że szczepionka Pfizer/BioNTech nie chroni przed którymkolwiek nowym wariantem koronawirusa. Mimo to firma podejmuje powyższe działania, aby przygotować się na sytuację, w której wirus stanie się odporny na szczepionkę. 

REKLAMA

Przedstawiciel firmy BioNTech, Ugur Sahin zapewnia, że technologia wytwarzania szczepionki bazującej na RNA, jaką dysponuje koncern pozwala opracować dodatkową dawkę szczepionki w ciągu kilku tygodni, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.

Jakby nie patrzeć odmian koronawirusa przybywa obecnie w zastraszającym tempie. Dobrze zatem, że producenci dostrzegają rosnący problem i starają się reagować na bieżąco. W przeciwnym razie za kilka miesięcy moglibyśmy się znaleźć w sytuacji, gdzie znaczna część ludzkości została ogromnym wysiłkiem zaszczepiona przeciwko jednemu koronawirusowi, a jednocześnie nadal musiałaby ograniczać normalną aktywność ze względu na nowe niebezpieczne odmiany wirusa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA