REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus

Teraz trzeba zaszczepić biednych. Światowa Organizacja Handlu ostrzega przed szczepionkowym nacjonalizmem

Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni. Szczepionkowy nacjonalizm w tym czasie się nie opłaci, bo pojawiają się nowe warianty i jeśli inne kraje pozostaną niezaszczepione, to tylko się zemści - tak rozpoczęła swoją kadencję nowa szefowa Światowej Organizacji Handlu (WTO), Ngozi Okonjo-Iweala.

Skierowanie na szczepienie covid dla każdego Polaka
REKLAMA

O co chodzi? WTO obawia się, że nierówności ekonomiczne doprowadzą do sytuacji, w której bogate kraje zaszczepią się o wiele szybciej niż kraje ubogie. Nie trzeba być zresztą jasnowidzem, żeby przewidzieć ten scenariusz. Niestety, opóźnienia szczepień w krajach ubogich mogą stać się problemem globalnym. Przynajmniej dla gospodarki. Badania, które przytoczyła szefowa WTO wskazują, że brak szczepień obywateli zamieszkujących kraje ubogie może kosztować światową gospodarkę 9 bilionów dolarów. Połowę tego kosztu poniosą (bezpośrednio lub pośrednio) najbogatsze kraje.

REKLAMA

Okonjo-Iweala doskonale orientuje się w aktualnej sytuacji szczepionkowej. Przed objęciem stanowiska dyrektora generalnego Światowej Organizacji Handlu Iweala kierowała organizacją GAVI - Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień. Wskazana przez nią nierówność pomiędzy bogatymi a ubogimi krajami nie sprowadza się tylko i wyłącznie do pieniędzy. Chodzi też o możliwości naukowe poszczególnych nacji.

REKLAMA

Zauważcie, że praktycznie wszystkie szczepionki zostały opracowane w rozwiniętych krajach, z bardzo rozbudowanymi przepisami dotyczącymi własności intelektualnej, w tym również patentów. Większość prywatnych producentów szczepionek raczej nie wyobraża sobie sytuacji, w której udostępniają cały swój know-how komuś innemu, na przykład żeby zwiększyć produkcję szczepionek, a co za tym idzie - ich dostępność. Wyjątkiem od tej reguły jest jak na razie tylko szczepionka Oxford-Astra Zeneca, której receptura została udostępniona indyjskiemu Serum Institute, dzięki czemu Indie mogły rozpocząć produkcję szczepionek dla swoich obywateli.

Ngozi Okonjo-Iweala zapowiedziała, że jej głównym priorytetem będzie szukanie właśnie takich rozwiązań, dzięki którym szczepionki, leki i testy diagnostyczne byłyby dostępne dla wszystkich krajów, zwłaszcza tych ubogich. Wyzwanie to z pewnością nie będzie łatwe. Bogate kraje nie osiągnęły swojej obecnej pozycji dzięki zasadzie dzielenia się wszystkim ze wszystkimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA