Koronawirus  / News

Dają rodzinie 1,5 mln zł, jeśli bliski umrze przez szczepionkę na COVID-19. Tak wymyśliła Japonia

Picture of the author
137 interakcji
dołącz do dyskusji

Władze Japonii ogłosiły właśnie wprowadzenie systemu rekompensat dla rodzin osób, których spotkają poważne skutki uboczne szczepienia przeciwko COVID-19. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni nie są przesadnie przekonani do pomysłu szczepień. 

W ubiegłym tygodniu rozpoczął się w Japonii program szczepień przeciwko COVID-19. Wraz z początkiem programu w mediach japońskich pojawiły się informacje o pierwszych skutkach ubocznych w postaci drgawek i pokrzywki występujących w ciągu kilku pierwszych dni po szczepieniu. Przypadki pokrzywki zarejestrowano chociażby w szpitalu Toyama Rosai Hospital w prefekturze Toyama w środkowej części kraju.

Początek szczepień w Japonii 

Japonia dość późno dołącza do grona krajów, w których prowadzony jest narodowy program szczepień. Na początku szczepionki przeznaczone są dla pracowników ochrony zdrowia rozsianych po około 100 szpitalach w całym kraju. Połowa spośród 40 000 lekarzy i pielęgniarek bierze także udział w programie monitorowania potencjalnych skutków ubocznych czy odczynów spowodowanych przyjęciem szczepionki wyprodukowanej przez koncern Pfizer/BioNTech. Każda z tych osób zobowiązana jest do zapisywania wszelkich niepożądanych reakcji w ciągu siedmiu dni po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki. 

Choć jak dotąd w Japonii nie zarejestrowano ani jednego przypadku poważnych odczynów poszczepiennych, mieszkańcy kraju ze sporą rezerwą podchodzą do narodowego programu szczepień. 

Rząd Japonii wprowadził w weekend przepisy, które w przypadku śmierci spowodowanej przyjęciem szczepionki na koronawirusa gwarantują rodzinie zmarłego odszkodowanie w wysokości 44 mln jenów, czyli ok. 1,5 mln zł. Kwestia tego, czy taka deklaracja uspokoi więcej osób i przekona je do przyjęcia szczepionki, pozostaje otwarta.

Podobał się tekst? Polub go lub udostępnij na Facebooku.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst