Koronawirus  /  News

Są wyniki badań nowej szczepionki. Jest prostsza w przechowywaniu i wymaga tylko jednej dawki

Szczepionka Johnson & Johnson chroni w 85 procentach przed ciężkim przebiegiem COVID-19
184 interakcji
dołącz do dyskusji

To może być prawdziwa rewolucja. Koncern Johnson & Johnson przedstawił dzisiaj wyniki badań klinicznych swojej szczepionki przeciwko COVID-19. 

Wyniki wskazują, że opracowana przez J&J szczepionka w 85 procentach chroni zaszczepione nią osoby przed poważnym przebiegiem COVID-19. Z badań prowadzonym w Stanach Zjednoczonych wynika, że szczepionka w 72 proc. chroni przed umiarkowanym przebiegiem choroby, aczkolwiek jak zaznaczają przedstawiciele firmy, w Ameryce Południowej wskaźnik ten wyniósł 66 proc, a w południowej Afryce 57 proc. Różnica po części wynika z faktu, że to właśnie w tych rejonach pojawiły się nowe warianty koronawirusa

W związku z takimi wynikami Johnson & Johnson planuje złożyć wniosek do Agencji Żywności i Leków o zatwierdzenie szczepionki. Minimalny próg do zatwierdzenia szczepionki przez FDA wynosi 50 proc. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, firma powinna rozpocząć dostawy szczepionki już pod koniec lutego. 

Szczepionka Pfizer, Moderna czy Johnson & Johnson? 

Opublikowane dzisiaj wyniki badań klinicznych wskazują, że nowa szczepionka jest wyraźnie mniej skuteczna od dwóch głównych szczepionek produkowanych obecnie przez koncern Pfizer/BioNTech oraz Moderna, jednocześnie ma ona nad nimi dwie ogromne zalety. 

Po pierwsze osoby szczepione tą szczepionką będą musiały przyjąć tylko jedną dawkę szczepionki. W przypadku szczepionki Pfizera i Moderny są to dwie szczepionki podawane w odstępie trzech tygodni. 

Po drugie jest to szczepionka, która nie wymaga specjalnych warunków transportu i przechowywania, co znacząco może ułatwić dostarczanie kolejnych dawek do punktów szczepień. 

Biorąc pod uwagę fakt, że aktualna walka z wirusem ma na celu przede wszystkim jak najszybsze zaszczepienie jak największej liczby osób, zanim koronawirus zdąży wymknąć się szczepionkom i mutować w nowe, bardziej odporne, bardziej zaraźliwe czy też bardziej niebezpieczne warianty, to prędkość szczepienia powinna być absolutnym priorytetem.

Fakt, że szczepionka Johnson & Johnson nie wymaga specjalnych lodówek (może być całymi miesiącami przechowywana w zwykłych lodówkach) i wymaga podania jednej dawki może stanowić prawdziwą rewolucję na rynku. 

Podobał Ci się tekst? Polub go lub udostępnij na Facebooku.

Zdjęcie główne: rafapress / Shutterstock.com