Koronawirus  / Artykuł

Sprawdź, kiedy cię zaszczepią na COVID-19. Nowy kalkulator wylicza miejsce w kolejce

Picture of the author

Umiarkowanie zła wiadomość: problemy z dostawami szczepionek Pfizera są tylko chwilowe, jednak mogą mieć realny wpływ na to, kiedy będzie mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19. Umiarkowanie dobra wiadomość: w Europie pojawiły się już preparaty firmy Moderna. Jak wpłynie to na terminy szczepień w Polsce?

15 stycznia 2021 r. w Polsce rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80 roku życia. Pierwsze dawki od końca grudnia były podawane grupie 0, m.in. personelowi medycznemu. Niestety pierwsze dawki szczepionek Pfizer i BioNTech dla grupy 0 zostały obecnie wstrzymane ze względu na ograniczenie dostaw szczepionki. Dostawy ograniczone są z kolei przez remont fabryki Pfizera, która była odpowiedzialna za produkcję szczepionek na rynek europejski.

Na szczęście, 20 stycznia do szpitali węzłowych trafiły pierwsze dawki preparatu firmy Moderna, czyli drugiej w UE zatwierdzonej do użytku szczepionki. Jak dotąd rozdysponowano 29 tysięcy dawek, a w kolejnym transporcie, który powinien dotrzeć za dwa tygodnie, będzie ich 40 tysięcy. Wszystkie te dawki zostaną przeznaczone dla tzw. grupy zerowej, czyli pracowników sektora ochrony zdrowia, w tym diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, psychologów klinicznych, pracowników prywatnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne, personelu pomocniczego, technicznego i administracyjnego pracującego w placówkach medycznych, laboratoriach diagnostycznych i transporcie medycznym oraz dla rodziców wcześniaków, o ile ich dzieci przebywają na oddziałach intensywnej terapii.

Kolejne trzy etapy szczepień wyglądają następująco:

Etap 1, który został podzielony na trzy części:

  • Osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych (najpierw powyżej 80 roku życia, drudzy powyżej 70 i ostatni powyżej 60 roku życia) oraz pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu.
  • Osoby z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
  • Służby mundurowe, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych, nauczyciele.

Etap 2

  • Osoby poniżej 60. roku życia w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia
  • Osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne, m.in.: pracownicy sektora infrastruktury krytycznej (dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków); pracownicy transportu publicznego; urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii; pracownicy wymiaru sprawiedliwości; funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

Etap 3

  • Powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.
  • Osoby powyżej 16 roku życia bez schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należą do żadnej z powyższych grup.
  • Przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych.

To kiedy będzie można się zaszczepić?

Większość z nas zostanie zaszczepionych dopiero w trzecim etapie. Co prawda Ministerstwo Zdrowia już teraz udostępniło formularz online (dostępny dla każdej osoby powyżej 18 roku życia), przez który można zgłosić chęć szczepienia, nie jest on jednak równoważny z rejestracją na szczepienie. Po jego wypełnieniu i wysłaniu możemy liczyć tylko na e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla naszej grupy wiekowej lub zawodowej. Dopiero wtedy będzie można zarejestrować się na konkretny termin.

Kiedy to będzie? Nikt nie jest w stanie podać nam dokładnej daty. Jednak kalkulator stworzony przez Aleksandrę Zając i Dominikę Miszewską z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który bazuje na danych z Narodowego Programu Szczepień jest w stanie przybliżyć nam termin szczepienia.

Wystarczy wejść tutaj, podać swój wiek, sprawdzić, czy ze względu na wykonywany przez nas zawód, czy też kierunek nauki nie należymy do grupy, która szczepiona będzie we wcześniejszym etapie i zaznaczyć wszystkie choroby przewlekłe, na które chorujemy. Na podstawie tych informacji kalkulator wyliczy przybliżoną datę naszego szczepienia.

Dane, na których te opierają się wyliczenia, bazują na rządowym założeniu, według którego w Polsce wykonywać się będzie 850 tys. szczepień tygodniowo przy domyślnym wskaźniku chęci zaszczepienia się wynoszącym 47 proc. Jeśli chcielibyście zmienić te wartości, należy skorzystać z trybu zaawansowanego.

Szacowany termin szczepienia dla mnie jest trochę mniej optymistyczny, niż przedstawiają to rządowi eksperci. Jeśli wierzyć kalkulatorowi, na szczepienie przed wakacjami nie mam co liczyć, co oznacza, że planowanie urlopu znów będzie przypominało chodzenie po polu minowym (tam nie wjedziemy, tu obowiązuje 2-tygodniowa kwarantanna, tu trzeba mieć świeży test...). No, chyba że do wakacji pojawi się możliwość płatnych szczepień, omijających państwową kolejkę. Tzn. jestem w stanie się założyć, że tak dokładnie będzie, pytanie tylko kiedy. I ile to będzie kosztować.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst