Koronawirus  / News

Otwarte sklepy w galeriach i koniec godzin seniorów. Restauracje i hotele nadal będą się wykrwawiać

Picture of the author

Nowe decyzje w sprawie obostrzeń zostały przedstawione na dzisiejszej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Co zmieni się 1 lutego?

Zasady bezpieczeństwa wprowadzone w tzw. etapie odpowiedzialności będą przedłużone do 14 lutego. Niedzielski szczerze przyznał, że kolejne zmiany w obostrzeniach uzależnione będą od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Ma to sens, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ogromny wzrost zakażeń koronawirusem po poluzowaniu obostrzeń w okresie wakacyjnym. Nic dziwnego, że rząd obecnie nie chce ryzykować z przedwczesną rezygnacją z większości obostrzeń.

Epidemia koronawirusa w Polsce: zmiany w przepisach od 1 lutego

Nie oznacza to jednak, że od 1 lutego nic się nie zmieni. Niedzielski zapowiedział, że 1 lutego ponownie otworzą się sklepy w galeriach handlowych. Minister Zdrowia stwierdził, że ich otwarcie nie niesie zbyt dużego ryzyka, jeśli właściciele sklepów oraz klienci zachowają wszystkie zasady reżimu sanitarnego - tj. maseczki i dezynfekcja rąk.

Kolejną ważną zmianą jest zrezygnowanie z pomysłu tzw. godzin dla seniorów. Oznacza to, że od 1 lutego w godzinach od 10 do 12 sklepy znowu zaczną być dostępne dla wszystkich.

— W sprawie zniesienia godzin dla seniorów zwrócili się do nas przedsiębiorcy i przychylimy się do tego apelu - tłumaczył Niedzielski.

Ostatnią zmianą w przepisach, która wejdzie w życie od 1 lutego jest otwarcie muzeów i galerii sztuki. Minister Zdrowia dodał, że według amerykańskich badań, z którymi zapoznali go przedstawiciele muzeów i galerii sztuki, placówki te nie przyczyniają się nadmiernie do transmisji koronawirusa.

Oczywiście o ile odwiedzający zachowają pełen reżim sanitarny. Ma to sens - bez wycieczek zorganizowanych odwiedzających muzea i galerie, pozostali ich goście raczej nie będą mieli problemu z utrzymaniem zarówno dystansu społecznego, jak i reżimu sanitarnego.

Hotele i restauracje nadal pozostają niestety zamknięte. No chyba, że ich sprytni właściciele zaczną organizować wernisaże i wystawy sztuki z poczęstunkiem i możliwością noclegu dla gości, którzy na taką wystawę jechali przez całą Polskę.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst