Koronawirus  /  News

Polska wprowadza paszporty dla zaszczepionych. To będzie aplikacja na smartfona

Polska wprowadza paszporty dla zaszczepionych. To będzie aplikacja na smartfona
197 interakcji
dołącz do dyskusji

Minister Marek Zagórski zdradził w końcu plan rządu dotyczący certyfikowania osób zaszczepionych na COVID-19. Zaszczepieni otrzymają zaświadczenie o szczepieniu w zupełnie nowej aplikacji, która przygotowuje nasze Ministerstwo Zdrowia.

Nowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia będzie mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta. Oznacza to, że zaszczepiona w Polsce osoba otrzyma stosowny wpis od lekarza, który wyląduje na jego IKP, z którym nowa aplikacja nie posiadająca jeszcze nazwy będzie połączona i w razie kontroli pozwoli na wyświetlenie zaświadczenia o szczepieniu. Również w formie kodu QR.

Nie wiadomo jeszcze, co da nam takie zaświadczenie

Certyfikacja zaszczepionych osób z pewnością wprowadzana jest w jakimś celu. Jakim? Tego rządowi przedstawiciele jeszcze nie zdradzili. Zapewne dlatego, że pomysł na przywileje dla zaszczepionych nie jest jeszcze gotowy. Nie wiemy też, czy polska inicjatywa będzie w jakiś sposób połączona ze strategią unijną.

Pomysł na wydawanie zaświadczeń dla osób zaszczepionych budzi oczywiście wiele kontrowersji. Biorąc pod uwagę obecne tempo szczepień przeciw koronawirusowi w Polsce i tempo dostarczania szczepionek przez producentów, z którymi Unia Europejska zawarła umowy na zakup szczepionek, zaszczepienie wszystkich Polaków zajmie zapewne dłużej niż rok.

A to oznacza, że bardzo duża część polskiego społeczeństwa przez dość długi okres czasu może poczuć się wykluczona z niektórych aspektów codziennego życia. Najważniejszą kwestią jest tu prawo do swobodnego przemieszczania się. Trudno jednak dziwić się, że rządzący chcą wprowadzić takie rozwiązanie. Niezaszczepieni ludzie nadal stanowią ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa, który bardzo skutecznie w ubiegłym roku zamknął nas na domowej kwarantannie.

Zdania na temat zaświadczeń są podzielone

Według badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej 47,5 proc. respondentów popiera pomysł wprowadzenia paszportu dla osób zaszczepionych. Zdecydowanie źle oceniło go 24,7 proc. badanych. Jeśli chodzi o obostrzenia, które powinny zostać zniesione w pierwszej kolejności, respondenci wskazywali najczęściej ponowne otwarcie hoteli i restauracji (49,3 proc.). Otwarcie galerii handlowych i instytucji kultury i sportu wskazało 20 proc. respondentów.

Nikt z rządowych przedstawicieli nie poruszył też kwestii związanej z wydawaniem zaświadczeń dla ozdrowieńców - tj. osób, które zakaziły się koronawirusem i wyzdrowiały. Część z nich na pewno nabyła naturalną odporność na COVID-19 i powinna mieć możliwość, po pomyślnym przejściu testu na obecność przeciwciał otrzymać podobne zaświadczenie do tego, które otrzymają osoby zaszczepione. Byłoby to dość logicznym rozwiązaniem, nie wiemy jednak, czy polskie Ministerstwo Zdrowia tę możliwość rozważy.

Pozostaje też kwestia tego, czy uprzywilejowywanie osób zaszczepionych jest w ogóle zgodne z polskim prawem. Bez wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie naszego kraju wprowadzenie podziału na osoby zaszczepione i niezaszczepione będzie dosyć trudne.

Podobał się tekst? Polub go lub udostępnij na Facebooku.