Koronawirus  / News

Zrobiło się światowo. Brytyjski wariant koronawirusa jest już w Polsce i czuje się tu dobrze

Picture of the author
156 interakcji
dołącz do dyskusji

To nie mogło trwać wiecznie - do Polski dotarła brytyjska, dużo bardziej zaraźliwa odmiana koronawirusa SARS-CoV-2. 

O wykryciu pierwszego przypadku brytyjskiego wariantu koronawirusa poinformowało dzisiaj w sieci laboratorium genXone. To właśnie do tego laboratorium trafiła próbka pobrana od pacjenta z Małopolski, w której jak się okazało znalazł się koronawirus w wariancie odkrytym we wrześniu w Wielkiej Brytanii. 

To zdecydowanie nie jest dla nas dobra wiadomość. W przeciwieństwie do lepiej poznanego już „standardowego” wariantu wirusa SARS-CoV-2, jego brytyjska odmiana jest bardziej zakaźliwa nawet o 70 proc.. 

Co oznacza brytyjski wariant w Polsce? 

Nie wiadomo, bowiem nie jest znana skala problemu. Całkiem możliwe, że brytyjski wariant wirusa jest w naszym kraju już znacznie dłużej. Pytany o to minister Dworczyk, jeszcze kilka dni temu przyznawał, że póki co nie mamy żadnego przypadku, bowiem dopiero trwają przygotowania do wykrywania tego konkretnego wariantu. Jak widać dzisiaj, przygotowania się zakończyły i nie musieliśmy czekać zbyt długo na pierwszy przypadek. 

Nie zmienia to faktu, że to właśnie nowy wariant koronawirusa odpowiedzialny jest za ogromny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem, jaki od kilku miesięcy obserwujemy w Wielkiej Brytanii. Analogicznie jeżeli w naszym kraju pojawi się odpowiednio dużo nosicieli tej odmiany koronawirusa, możemy się spodziewać w najbliższym czasie gwałtownego wzrostu liczby wykrywanych przypadków zakażenia, co może z kolei pogrzebać nadzieję na odmrożenie gospodarki i powrót do względnej normalności. 

Według informacji płynących z Ministerstwa Zdrowia już w przyszłym tygodniu rusza ogólnopolskie badanie, którego celem będzie określenie skali obecności brytyjskiego wariantu wirusa w naszym kraju.

Zdjęcie główne: MARCIO DELGADO / Shutterstock.com

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst