REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Biden sprząta po Trumpie. Stany Zjednoczone wracają do WHO i biorą się za ocieplenie klimatu

W środę o godzinie 18:00 polskiego czasu Joe Biden został zaprzysiężony na 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kilka godzin później rozpoczął swoją prezydenturę od podpisania siedemnastu aktów wykonawczych. To więcej niż jakikolwiek z jego poprzedników. 

Biden zaczyna sprzątać po Trumpie. Ostry zwrot w polityce Stanów Zjednoczonych
REKLAMA

Stany Zjednoczone ponownie przystępują do Porozumienia Paryskiego 

REKLAMA

Prezydent Donald Trump w listopadzie 2017 r. podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego podpisanego w Paryżu w 2016 roku. Głównym celem porozumienia było ustalenie celów, które pozwolą uniknąć nadmiernego wzrostu globalnej temperatury, tj. Powyżej 2 stopni Celsjusza względem epoki przedindustrialnej. Ambicją sygnatariuszy miało być ograniczenie wzrostu temperatury przed końcem wieku do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza. Zgodnie z zapisami porozumienia, formalne wycofanie kraju może nastąpić w trzy lata od złożenia takiej deklaracji. Gdy w końcu, 5 listopada 2020 r. okres ten minął Donald Trump wycofał USA z paktu. 

Tego samego dnia Joe Biden poinformował, że w momencie objęcia prezydentury zmieni tę decyzję i przystąpi do porozumienia ponownie. Swojego słowa dotrzymał wczoraj, podpisując dekret, który sprawi, że za 30 dni Stany Zjednoczone ponownie będą sygnatariuszem porozumienia. 

Poważna walka z pandemią 

Pandemia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zbiera w Stanach Zjednoczonych ogromne żniwo. Mimo tego poprzednia administracja podchodziła do walki z nią po macoszemu. Dopiero wczorajszy dekret podpisany przez nowego prezydenta wprowadza obowiązek noszenia maseczek  w budynkach federalnych. Jednocześnie Joe Biden utworzył stanowisko koordynatora, który będzie w Białym Domu odpowiedzialny za nadzorowanie dystrybucji i dostaw szczepionek.  

W ramach 100DayChallenge prezydent Biden chce w ciągu pierwszych stu dni swojej prezydentury dostarczyć na rynek 100 mln szczepionek. 

Stany Zjednoczone ponownie członkiem Światowej Organizacji Zdrowia 

Tak samo jak w przypadku porozumienia klimatycznego z Paryża, prezydent Joe Biden własnym podpisem przywrócił Stanom Zjednoczonym członkostwo w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). 

REKLAMA

Tym samym Biden anulował impulsywną reakcję Donalda Trumpa, który kilka miesięcy temu uznał, że brak krytyki Chin za pandemię koronawirusa ze strony WHO oznacza, że organizacja najwidoczniej chodzi na pasku rządu w Pekinie. Przywrócenie USA członkostwa w WHO pozwoli lepiej planować i koordynować prace z zakresu walki z pandemią. 

Te i wiele innych aktów wykonawczych podpisanych wczoraj przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych wskazują wyraźnie na determinację do wprowadzania natychmiastowych zmian, które mają na celu niwelowanie szkód powstałych w ciągu prezydentury Donalda Trumpa.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA