REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Potwierdzenie szczepienia na COVID w smartfonie. Pokazali światu, jak to powinno wyglądać

W wielu krajach, w tym w Polsce, nadal nie opracowano systemu mającego segregować obywateli zaszczepionych i tych, którzy na szczepionkę jeszcze czekają. W najludniejszym mieście w Kalifornii wystarczą cyfrowe portfele Apple’a bądź Google’a.

iphone-12-otwieracz-4
REKLAMA

W Los Angeles, podobnie jak w większej części świata, osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi będą mogły korzystać z usług i udogodnień, które nie będą dostępne dla osób, które jeszcze ze szczepionki nie skorzystały. Należą do nich chociażby uczestnictwo w imprezach masowych czy możliwość wstępu na lotnisko. Ale jak odróżnić jedną osobę od drugiej i móc je kontrolować w wydajny i nieinwazyjny sposób?

REKLAMA

Władze miasta Los Angeles nawiązały współpracę ze startupem Healthvania. Usługa pierwotnie miała tylko służyć osobom, które po pierwszym zaszczepieniu czekają na drugie – za jej sprawą mieli być powiadamiani o terminie szczepienia. Projekt ten jednak wykroczył poza pierwotne ramy – usługa potrafi integrować się z Apple Wallet i google’owskim odpowiednikiem. I zapewnia osobie kontrolującej stan szczepień wiarygodne i niepodrabialne zaświadczenie o szczepieniu.

Szczepienie na COVID-19 zapisane w Apple Wallet. Ciekawy pomysł, warto rozważyć jego skopiowanie.

REKLAMA

Healthvania powstała pod koniec 2014 r. Jej pierwszą usługą była ta przeznaczona dla nosicieli wirusa HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową, zapewniając im w bezpieczny i wygodny sposób wyniki testów i badań. Od pewnego czasu współpracuje też z władzami Los Angeles rozszerzając tę usługę o dystrybucję wyników testów na obecność koronawirusa.

Motywacją do nawiązania współpracy z Healthvanią nie była jednak tylko chęć zapewnienia mieszkańcom wygody. Jak argumentują władze miasta, papierowe zaświadczenie jakie otrzymują osoby po szczepionce łatwo zgubić. Tymczasem informacje zapisane w portfelach Apple’a i Google’a są zawsze dostępne w urządzeniu, które niemal każdy ma zawsze przy sobie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA