REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Pojawiła się polska wersja ulotki szczepionki na COVID. Można się dowiedzieć ciekawych rzeczy

Na serwerach Komisji Europejskiej pojawiło się oficjalne tłumaczenie ulotki informacyjnej o szczepionce Pfizer/BioNTech na COVID-19. Przyjęta nazwa szczepionki to Comirnaty. Czego się dowiadujemy?

Pojawiła się polska wersja ulotki szczepionki na COVID. Można się dowiedzieć ciekawych rzeczy
REKLAMA
570 interakcji
dołącz do dyskusji

Jesteśmy o krok bliżej powrotu do normalnego życia. Wczoraj zaakceptowano przeznaczoną dla obywateli Unii Europejskiej szczepionkę Comirnaty od Pfizer/BioNTech, dzięki której pandemia COVID-19 ma stać się dla nas tylko koszmarnym wspomnieniem. Niedługo później opublikowano ulotkę informacyjną, w tym w wersji polskiej.

REKLAMA

Szczepionka na COVID-19 od Pfizera. Czego dowiadujemy się z ulotki informacyjnej?

Ulotka rzetelnie i szczegółowo omawia specyfikę szczepionki, jej działanie, sposób podania i ewentualne skutki uboczne. Dowiadujemy się z niej, między innymi, że szczepionka nie została jeszcze odpowiednio zbadana u kobiet w ciąży, pacjentów poniżej 16 roku życia oraz u osób z obniżoną odpornością. Producent przekazuje też informacje jak należy przechowywać szczepionkę.

REKLAMA

Czy są jakieś złe wieści? Niestety, tak. Niektórzy z nas mogą okazać się uczuleni na szczepionkę. Producent ostrzega, że u alergików może wystąpić reakcja anafilaktyczna. - Po podaniu szczepionki zaleca się ścisłą obserwację pacjenta przez co najmniej 15 minut. Drugiej dawki szczepionki nie należy podawać osobom, u których wystąpiła reakcja anafilaktyczna po pierwszej dawce produktu leczniczego – czytamy w zalecającej ostrożność ulotce. Niestety, o tym już słyszeliśmy.

Nie jest jasne czy szczepionka chroni również przed nowoodkrytą w Wielkiej Brytanii mutacją COVID-19, uczeni jednak zachowują optymizm. Polecamy szerszy materiał o samej szczepionce, opracowany przez osobę do tego wykwalifikowaną, a więc lekarza.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA