Koronawirus  / News

ZDJĘCIE DNIA: te iPady czekają w szpitalu na wirtualne odwiedziny chorych na COVID-19

Picture of the author

Pandemia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 dała nam w tym roku w kość. Nam wszystkim, na całym świecie. Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą pierwszymi, w które wiele rodzin nie spotka się w większym gronie. Jeżeli to was przygnębiło, to pomyślcie jak wygląda sytuacja osób przebywających obecnie w szpitalach.

Źródło: Reddit/shaka_sulu

Ze względu na ścisłe obostrzenia sanitarne aktualnie nie ma absolutnie żadnej możliwości odwiedzenia bliskich przebywających na oddziałach szpitalnych.

Osoby znajdujące się w szpitalu z powodu poważnego przebiegu COVID-19 nie mają szans na to, aby jeszcze raz spotkać się ze swoimi bliskimi.

Użytkownik shaka_sulu opublikował na portalu Reddit zdjęcie wykonane w jednym ze szpitali (niestety, nie jesteśmy w stanie ustalić gdzie dokładnie) przedstawiające kilkadziesiąt iPadów zainstalowanych na statywach. Urządzenia te mają za zadanie umożliwić kontakt pacjentów chorujących na COVID-19 z bliskimi znajdującymi się poza terenem szpitala.

Z pewnością jest to ponura wizja, która nawet dzisiaj, w 2020 r., wydaje się surrealistyczna. Jednak dla chorych i ich rodzin stanowi okrutną rzeczywistość.

Bądź przy mnie - wsparcie społeczne i duchowe dla chorych hospitalizowanych z powodu COVID-19

To nazwa akcji realizowanej w polskich szpitalach przez Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie (PTODM) we współpracy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Zespołem Konferencji Episkopatu Polski s. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Polską Radą Ekumeniczną. Akcję patronatem honorowym objął natomiast Rzecznik Praw Pacjenta.

Celem programu jest zapewnienie, aby chorzy na COVID-19 nie byli samotni w szpitalu, zwłaszcza w okresie zagrożenia, bezradności i umierania i aby nikt nie był pozbawiony opieki duchowej właśnie wtedy, gdy najbardziej jej potrzebuje

- mówi prof. Małgorzata Krajnik, prezes PTODM.

W całą akcję włączył się także Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Polsat, która wraz z Zygmuntem Solorzem przeznaczyła na walkę z epidemią już około 50 mln zł. Firma przekazała szpitalom smartfony z pakietem darmowych rozmów i transmisji danych. Z pomocą tego sprzętu chorzy na COVID-19, szczególnie niesamodzielni, w stanie ciężkim czy zagrożenia życia będą mogli w tym krytycznym czasie skontaktować się z bliskimi.

Choć kontakt wirtualny nigdy nie zastąpi kontaktu osobistego, to w sytuacji kiedy do wyboru mamy albo brak kontaktu, albo rozmowę wirtualną, ta druga opcja jest nieoceniona.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst