REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

AstraZeneca chce zmieszać swoją szczepionkę na COVID z rosyjskim preparatem Sputnik. Współpracę właśnie potwierdzono

Brytyjsko-szwedzki koncern Astrazeneca widocznie nie jest zadowolony ze swojego preparatu ChAdOx1 nCoV-19. A przynajmniej nie na tyle, żeby nie chcieć ulepszyć go dzięki współpracy z Rosjanami.

youtube szczepionka koronawirus
REKLAMA
405 interakcji
dołącz do dyskusji

Współpraca została potwierdzona przez Astrazenecę i Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który nadzorował badania nad rosyjską szczepionką.

REKLAMA

Miks szczepionek - czy to zadziała?

W tym przypadku szanse na podwyższoną skuteczność są bardzo wysokie. Oba preparaty stworzono bowiem na bazie adenowirusów. Wiemy, że ChAdOx1 zawiera sekwencję genetyczną kodującą syntezę białka powierzchniowego S koronawirusa SARS-CoV-2, co sprawia, że podanie tego preparatu wywołuje odpowiedź immunologiczną na białko powierzchniowe koronawirusa.

Mówiąc prościej - nasz organizm poznaje strategię koronawirusa i uczy się z nim walczyć na bardzo skomplikowanym, ale całkowicie bezpiecznym worku treningowym.

Rosyjski Sputnik V z kolei zawiera dwa takie adenowirusowe worki treningowe (czyli sekwencje genetyczne) przez co, według rosyjskich naukowców, ma wywołać silniejszą i dłuższą odpowiedź immunologiczną niż reszta preparatów. Astrazeneca chce widocznie z tej długotrwałości skorzystać w swoim preparacie i wykorzystać jeden z wektorów szczepionki Sputnik V, połączyć go ze swoim dość dobrze rokującym preparatem i sprawdzić, czy ten niecodzienny miks nie okaże sięs kuteczniejszy i nie zapewni dłuższej ochrony przed COVID-19.

Współpraca została potwierdzona oficjalnie. Na Twitterze

Kiriłł Dmitriew, dyrektor generalny Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), stwierdził również, że międzynarodowa współpraca naukowców odegra kluczową rolę w zwycięstwie nad globalną pandemią.

REKLAMA

– Wyjątkowy przykład współpracy naukowców z różnych krajów we wspólnej walce z pandemią odegra decydującą rolę w zwycięstwie nad zakażeniem koronawirusem na całym świecie. Rosyjska szczepionka Sputnik V już teraz ratuje życie ludzi w Rosji, gdzie jesteśmy w trakcie masowych szczepień. Decyzja firmy AstraZeneca o przeprowadzeniu badania z wykorzystaniem jednego z dwóch wektorów szczepionki Sputnik V jest ważnym krokiem w kierunku połączenia sił w walce z pandemią. Cieszymy się z początku nowej fazy współpracy między producentami szczepionek, zamierzamy rozwijać to partnerstwo w przyszłości i oczekujemy rozpoczęcia koprodukcji po tym, jak nowa szczepionka wykaże skuteczność w badaniach klinicznych. Mamy nadzieję, że inni producenci szczepionek również pójdą za naszym przykładem – powiedział Kiriłł Dmitrijew.

Jest to bez wątpienia niecodzienny sojusz, ale może się on okazać niezwykle skuteczny. Według rosyjskich badań Sputnik V zapewnia ponad 90 proc. ochronę. Preparat ChAdOx1 w badaniach klinicznych okazał się z kolei niezwykle skuteczny, jeśli chodzi o ochronę osób starszych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA