REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Koronawirus

Zaszczepionych na koronawirusa trzeba będzie jakoś oznaczyć. Dostaną dokument i kod QR

O tym pomyśle wspomniał szef KPR, Michał Dworczyk zapytany o narodową strategię szczepień. Dowiedzieliśmy się również, które szczepionki jako pierwsze dotrą do Polski.

Kod QR dla zaszczepionych - nowy pomysł rządu w sprawie szczepień na koronawirusa
REKLAMA
547 interakcji
dołącz do dyskusji

Według Dworczyka, pierwsza partia szczepionek, która dotrze do naszego kraju zostanie wyprodukowana przez duet BioNTech - Pfizer. Jej skuteczność wynosi 90 proc., a sama szczepionka wymaga dość skomplikowanej logistyki jeśli chodzi o transport i składowanie ze względu na wymóg przechowywania jej w niskiej temperaturze. Wiemy też, że szczepionki te będą oferowane osobom powyżej 16 roku życia.

REKLAMA

Szczepienia w Polsce nie będą obowiązkowe. Zaszczepieni obywatele zyskają jednak dodatkowe przywileje

Nie znamy jeszcze konkretnej listy benefitów, którą rządzący przygotowują dla osób, które zdecydują się zaszczepić. Szef KPRM zasugerował jednak, że zaszczepione osoby będą „bezpieczne dla otoczenia” i dodał, że ktoś, kto nie będzie stanowił zagrożenia nie będzie musiał przestrzegać też wszystkich obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii.

Co to oznacza? Obstawiałbym, że zaszczepione osoby będą zwolnione chociażby z obowiązku noszenia maseczki. Sporym benefitem byłoby też zezwolenie na robienie zakupów w czasie tzw. godzin dla seniorów.

Zaszczepionych trzeba będzie jakoś oznaczyć

Chodzi oczywiście o prosty sposób, dzięki któremu będziemy mogli udowodnić to, że zostaliśmy zaszczepieni. Dworczyk sugeruje, że taki dowód dostępny będzie w dwóch formach: papierowej i cyfrowej. Media wspominają m.in. o nadawanych indywidualnie kodach QR.

Pytanie tylko gdzie te kody miałyby się wyświetlać? Być może w aplikacji mObywatel. A może będzie to po prostu elektroniczny certyfikat z kodem zapisanym w dokumencie PDF, który będziemy mogli wyświetlić na ekranie naszego telefonu podczas ewentualnej kontroli.

REKLAMA

Należy pamiętać oczywiście, że wszystkie powyższe informacje nie zostały podane w oficjalny sposób. Konferencja rządowa w związku z tym projektem zaplanowana jest na jutro, a sama strategia szczepień ma zostać zatwierdzona przez Radę Ministrów dopiero 15 grudnia. Jest więc jeszcze trochę czasu, żeby wprowadzić wszystkie niezbędne poprawki.

Osobiście jestem ciekaw chociażby tego, czy certyfikat bycia zaszczepionym na COVID-19 dostępny będzie dla osób szczepionych tylko preparatem Pfizera, czy również dla tych, którzy zaszczepią się prywatnie np. szczepionką Moderny? Co z certyfikatem dla osób, które zaszczepią się za granicą? No i jak wygląda wstępny plan wychodzenia z pandemicznych obostrzeń? Czy liczba zaszczepionych osób będzie miała wpływ na wychodzenie z pandemii, czy też rząd planuje polegać tylko i wyłącznie na przykład na dziennej liczbie nowych zakażeń?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA