Koronawirus  /  News

YouTube będzie usuwał kłamstwa o szczepionkach na COVID-19. Wreszcie!

Picture of the author

YouTube wyraźnie ma świadomość, że jest podstawowym źródłem wiedzy dla milionów użytkowników. Operator usługi ogłosił, że nie będzie już tolerował szerzenia na jego łamach dezinformacji o zabezpieczaniu się przed wirusem SARS-CoV-2.

Antyszczepionkowcy znów będą mieli pod górkę. Tym razem ich oponentem staje się platforma, która jeszcze do niedawna stanowiła główne narzędzie szerzonych przez nich mądrości. YouTube poinformował na łamach Reutersa, że będzie usuwał ze swojej platformy filmy zawierające nieprawdziwe informacje na temat szczepionek na COVID-19.

Co właściwie jest uznawane za informację nieprawdziwą? YouTube ma bardzo proste wytyczne: wszelkie informacje negujące informacje przekazywane przez Światową Organizację Zdrowia i służbę zdrowia. W szczególności chodzi o materiały, według których wspomniane szczepionki zabijają pacjentów, powodują bezpłodność i że są drogą do instalowania w naszych ciałach tajemniczych mikroczipów.

Cenzura na antyszczepionkowców to dopiero pierwszy krok. YouTube będzie eksponował ważne informacje o szczepionkach na koronawirusa.

W przeciągu najbliższych kilku tygodni ma zostać wdrożony nowy algorytm, który będzie promował edukacyjne filmy o szczepionkach. Dodatkowo, YouTube przypomina, że do tej pory zablokował ponad 200 tys. (sic!) nagrań zawierających nieprawdziwe informacje o pandemii COVID-19.

Decyzji YouTube’a trudno się dziwić. Cały świat przechodzi kryzys służby zdrowia, a ekonomiści ostrzegają przed nieuchronnym, przynajmniej częściowym załamaniem gospodarki. Łatwowierni widzowie szukający informacji i trafiający na fałszywe informacje stanowią nie tylko zagrożenie dla samych siebie, ale też i dla innych – wszak ignorowanie podstawowych zasad walki z pandemią znacząco utrudnia walkę z zarazą.

To nie pierwszy raz, kiedy YouTube wprowadza cenzurę w ramach swojej usługi. W tym roku wojna została wypowiedziana również dezinformacji w sprawie sieci komórkowej 5G. Niektórych YouTuberów i tak to nie zniechęciło – David Icke, na usuniętym już materiale, próbował wiązać sieć piątej generacji z pandemią COVID-19. Winszuję wyobraźni.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst