Koronawirus  / News

Cała Polska czerwoną strefą. Zamykają szkoły i biznesy, wchodzą zakazy przemieszczania

Picture of the author

Dzień za dniem bijemy kolejne rekordy zakażeń. Dlatego też rząd, jak co tydzień, postanowił wprowadzić kolejne obostrzenia, które mają zatrzymać rosnący łańcuch transmisji.

Nie wszyscy będą zadowoleni z tych pomysłów, jednak trudno dziwić się rządzącym, że uciekają się do coraz bardziej ekstremalnych rozwiązań przy dziennych przyrostach nowych zakażonych w liczbie powyżej 13 tys.

Minister zdrowia stwierdził, że aktualnie w Polsce rozgrywa się czarny scenariusz, jeśli chodzi o przebieg pandemii. Premier Morawiecki przyznał, że Polska znajduje się w zupełnie innym miejscu, niż miesiąc temu. Jesteśmy już dawno poza strefą komfortu.

Koronawirus w Polsce - nowe obostrzenia

Oprócz wszystkich dotychczasowych przepisów dotyczących czerwonej strefy, która od soboty obowiązywać będzie na terenie całego kraju, pojawiają się nowe obostrzenia.

Lokale gastronomiczne i restauracje otrzymały zakaz działalności stacjonarnej. Oznacza to, że nadal mogą serwować jedzenie na wynos lub oferować je z dowozem do domu klienta. Obostrzenie to zostaje wprowadzone na razie na okres 2 tygodni. Potem się zobaczy…

Wszystkie baseny, aquaparki, siłownie i kluby fitness zostają zamknięte do odwołania.

Jeśli chodzi o szkoły, to do nauki zdalnej od przyszłego tygodnia dołączą dzieci uczęszczające do szkół podstawowych, które uczą się w klasach 4-8.

Młodsze dzieci mają kontynuować edukację stacjonarną. Natomiast wszystkie szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą na edukację w trybie zdalnym.

Osoby do 15 roku życia nie będą mogły również wychodzić z domu w godzinach od 8 do 16. Chyba, że będą pod opieką dorosłego, to wtedy mogą.

Wszystkie imprezy, spotkania, zebrania oraz zgromadzenia publiczne zostają ograniczone maksymalnie do 5 osób.

Wyjątkami są obowiązki zawodowe, które wymagają większej liczby uczestników zebranych w jednym miejscu oraz grupy większe, niż 5 osób, które mieszkają razem.

Rząd apeluje też do seniorów: nie wychodźcie bez potrzeby

Starsze osoby należą do grupy najwyższego ryzyka, jeśli chodzi o przebieg COVID-19. Dlatego premier Morawiecki i inni rządowi przedstawiciele apelowali kilkukrotnie podczas dzisiejszej konferencji, aby osoby starsze ograniczyły swoje wyjścia z domu do minimum.

Pomoc dla samotnych seniorów ma być świadczona przez nowo utworzony Korpus Wsparcia Seniorów, który ma składać się z wolontariuszy, harcerzy, wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej.

Oprócz tego zostanie uruchomiona również strona wspieraj seniora, która ma koordynować pomoc świadczoną dla najstarszych osób przez organizacje pozarządowe.

Decyzja dotycząca zamknięcia cmentarzy na Święto Zmarłych zostanie podjęta w przyszłym tygodniu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst