Koronawirus  /  News

Grupa krwi 0 to niższe ryzyko zakażenia Covidem. Grupy A i AB oznaczają problemy

Picture of the author
180 interakcji
dołącz do dyskusji

Wyniki badań prowadzonych przez dwa niezależne zespoły naukowców wskazują, że najprawdopodobniej grupa krwi ma związek z tym, jak bardzo jesteśmy narażeni na zakażenie koronawirusem oraz na późniejszy przebieg choroby.

Grupa krwi 0 – niższe ryzyko zakażenia koronawirusem

Badania prowadzone przez naukowców z Odense w Danii zdają się wskazywać, że osoby, które posiadają grupę krwi 0, mają większą szansę na uniknięcie zakażenia koronawirusem niż posiadacze krwi grup A, B oraz AB. Jakby tego było mało, nawet jeżeli ostatecznie dojdzie u nich do zakażenia, to mogą liczyć na łagodniejszy przebieg choroby.

W celu sprawdzenia czy faktycznie różne grupy krwi różnie reagują na koronawirusa duńscy naukowcy przyjrzeli się liczbie wykonanych testów z podziałem na grupy krwi. Jak się okazało, spośród 7422 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, 38,4 proc. stanowiły osoby z grupą krwi 0. Dla porównania, w grupie kontrolnej składającej się z 2,2 mln ludzi, ta sama grupa krwi występuje u 41,7 proc. populacji. Analogicznie, wśród osób z wynikiem pozytywnym 44,4 proc. stanowiły osoby z grupą krwi A, podczas gdy w całej populacji taką grupę krwi posiada 42,4 proc. ludzi.

Dania jest stosunkowo niewielkim krajem, z bardzo jednorodną etnicznie populacją i z centralnym rejestrem wszystkich badań laboratoryjnych, dzięki czemu badacze mieli możliwość sprawdzenia wyników badań na tle całej populacji. Nie zmienia to jednak faktu, że potrzebne są dodatkowe badania prowadzone na innych grupach, aby potwierdzić uniwersalność tych wyników.

Grupa krwi A i AB – poważniejszy przebieg COVID-19

W osobnych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Vancouver w Kanadzie, badacze odnotowali, że pacjenci z grupami krwi A oraz AB częściej wymagali wsparcia respiratora (84 proc.) niż osoby z grupą 0 lub B (61 proc.). Może to wskazywać na to, że u takich osób częściej rozwijało się ryzyko uszkodzenia płuc w toku choroby. Oprócz tego, pacjenci z grupami krwi A oraz AB częściej niż inni wymagali dializowania wskutek zaburzenia pracy nerek.

Powyższe badania opierają się na analizie danych dotyczących 95 pacjentów z COVID-19 w stanie krytycznym. Wyniki mogą wskazywać, że u posiadaczy tych dwóch grup krwi występuje podwyższone ryzyko uszkodzenia narządów i spędzają one na oddziałach intensywnej terapii dłużej niż inni.

Choć wyniki badań przeprowadzonych w Kanadzie mogą po części potwierdzać wyniki uzyskane przez naukowców z Odense, to należy jednak zwrócić uwagę na to, że badacze kanadyjscy swoje wnioski opierają na grupie składającej się z zaledwie 95 pacjentów leczonych w jednym szpitalu w Vancouver.

Nie masz grupy krwi 0? Spokojnie, nie panikuj

Na podstawie powyższych badań naukowcy nie są w stanie póki co stwierdzić czy za wynikami stoi jakaś szczególna cecha krwi grupy 0, która wzmacnia ochronę przed koronawirusem czy też jakaś cecha pozostałych grup krwi wzmacnia na niego podatność.

Duńscy badacze, którzy badali korelację między grupą krwi a zakażeniem koronawirusem na osobach testowanych między 27 lutego a 30 lipca uznali, że pomimo nieznacznych wskazań na lepsze prognozy u pacjentów z grupą krwi 0, co do zasady posiadanie tej czy innej grupy krwi nie jest czynnikiem ryzyka hospitalizacji czy zgonu na COVID-19.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst